Licówki bez szlifowania - ultracienkie licówki porcelanowe
Fluoryzacja zębów – czy warto ją wykonać?
23 sierpnia 2019
wośp, dentu tczew, maciej kowalczyk
DENTU Stomatologia i WOŚP
5 stycznia 2020
Licówki bez szlifowania - ultracienkie licówki porcelanowe
Fluoryzacja zębów – czy warto ją wykonać?
23 sierpnia 2019
wośp, dentu tczew, maciej kowalczyk
DENTU Stomatologia i WOŚP
5 stycznia 2020

Ból zęba sposoby domowe

Istnieją rozwiązania, które w domowych warunkach pomogą zmniejszyć uciążliwy ból zęba. Należy jednak pamiętać, że tzw. domowe sposoby nie leczą przyczyny bólu, ale mogą złagodzić uciążliwe objawy.

Jeśli ból zęba utrudnia codzienne funkcjonowanie (spożywanie pokarmów, mówienie) to należy sięgnąć po leki przeciwbólowe zawierające ibuprofen lub paracetamol. Ibuprofen ma działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, dlatego lepiej sprawdzi się w przypadku silnego bólu.

Płukanki np. z szałwii, która ma właściwości bakteriobójcze również mogą pomóc. Warto wypróbować też płukankę stworzoną z 1 łyżeczki soli i 1 łyżeczki jodyny rozpuszczonych w szklance wody.

Rumianek w postaci płukanki lub ssanie kostki lodu przygotowanej z rumiankowej herbaty, także mogą przynieść ulgę.

Jeśli ból zlokalizowany jest w jednym miejscu, pomocny może okazać się okład - rozgnieciony ząbek czosnku zawinięty w gazę nasączoną olejkiem kamforowym.

Czy zdrowe zęby mogą boleć?

Może wydawać się to nieprawdopodobne, ale tak - zdrowe zęby również mogą boleć. Często do naszego gabinetu zgłaszają się Pacjenci z bólem, u których po szczegółowej analizie, okazuje się, że nie zęby są problemem.

Ból zdrowych zębów mogą wywoływać np.:

  • problemy ze stawami skroniowo-żuchwowymi.
  • zapalenie zatok - duży ucisk na nerwy powoduje odczuwanie bólu kilku zębów na raz. Ból pojawia się również ponad policzkiem, nasila się podczas poruszania głową lub spożywania zimnych pokarmów.
  • pierwsze stadium ospy wietrznej - jeszcze przed pojawieniem się charakterystycznych dla ospy wietrznej pęcherzy, Pacjent może odczuwać dokuczliwy ból zęba, który jest spowodowany zaburzeniami czucia nerwów.

Ból - nic nie pomaga...

Pamiętaj, że sposoby domowe na ból łagodzą objawy, ale niestety nie leczą źródła problemu. Wówczas pomoc możesz uzyskać tylko u lekarza dentysty.

Zazwyczaj silny i nagły ból zęba może świadczyć np. o konieczności leczenia endodontycznego (kanałowego). Być może ząb pękł, albo masz bardzo silną nadwrażliwość spowodowaną chorobami przyzębia...Powodów może być wiele. Z pewnością potrzebna jest szczegółowa diagnostyka, aby znaleźć przyczynę bólu.

W celu rejestracji wizyty zapraszamy Cię do kontaktu z nami.

Co możesz teraz zrobić?

Call Now Button