Implanty stomatologiczne

Jakie są konsekwencje utraty zęba?

Utrata uzębienia może być przykra, nawet gdy dotyczy tylko 1 zęba, ponieważ jego brak prowadzi do negatywnych zmian w wyglądzie oraz licznych konsekwencji zdrowotnych takich jak:

  • zanik kości,
  • przesunięcie i destabilizacja pozostałych zębów,
  • zaburzenie zgryzu (jako następstwo przemieszczenia się zębów),
  • przeciążenia pozostałych zębów, mięśni i stawów skroniowo-żuchwowych,
  • trudność w gryzieniu.

Czy u mnie można zastosować implanty stomatologiczne?

Niestety implanty nie są możliwym rozwiązaniem dla każdego. Możliwość wprowadzenia implantów jest oceniana na podstawie udzielonego przez Pacjenta wywiadu oraz badań diagnostycznych. Zabiegu nie wykonuje się m. in. u:

  • kobiet w ciąży,
  • osób z nieuregulowaną cukrzycą,
  • pacjentów poniżej 16 r.ż.,
  • osób palących więcej niż 10 papierosów dziennie, ponieważ u osób tych ukrwienie tkanek miękkich i kości jest znacznie gorsze. W wyniku tego zanik kości wokół implantu postępuje zdecydowanie szybciej.

Czym jest implant zęba?

Implant zęba to tytanowy sztuczny korzeń wszczepiany bezpośrednio w kość szczęki lub żuchwy podczas zabiegu chirurgicznego. Implanty służą jako trwałe podparcie dla nowych zębów, mostów lub protez. Istotną zaletą implantów stomatologicznych jest fakt, że hamują one bezpowrotną utratę kości, która ma zawsze miejsce po usunięciu (ekstrakcji) zęba.

Implanty stomatologiczne nie maskują braków zębowych jak np. proteza lub most, ale odtwarzają prawidłowo funkcjonujące i estetycznie wyglądające nowe zęby. Są to swego rodzaju „trzecie zęby”.

Współczesna implantopotetyka umożliwia odbudowę kilku zębów, a nawet zupełną rekonstrukcję w przypadku bezzębia. Wykonanie kilku implantów pozwala zapomnieć o starej i niewygodnej protezie. Protezy zębowe na implantach dają użytkownikowi bardzo duży komfort, niemal nieporównywalny do tradycyjnej protezy akrylowej.

Czy implanty wykonane z tytanu są bezpieczne?

Tak. Tytan jest w 100% biozgodny, tzn. nie jest postrzegany przez ludzkie tkanki jako ciało obce. Dzięki temu materiał ten może zespalać się z tkankami i nie zostaje odrzucany przez Twój organizm.

Kiedy możemy stosować implanty stomatologiczne?

Implanty stomatologiczne stosuje się w pojedynczych oraz mnogich brakach zębowych. Dla osób zmagających się z niewygodą w użytkowaniu protez całkowitych, implanty są doskonałym rozwiązaniem, ponieważ będąc filarem, stabilizują protezę w ustach podczas rozmowy, spożywania posiłków lub śmiechu.

Czy wprowadzenie implantu boli?

Wprowadzenie implantu jest bezbolesne, ponieważ zabieg implantacji zęba przeprowadzony zostaje w znieczuleniu miejscowym.

W DENTU Stomatologia troszczymy się o komfort naszych Pacjentów. Dlatego też w trakcie zabiegu implantologicznego pozyskujemy od Pacjenta fibrynę bogatopłytkową PRF, która znacznie ułatwia gojenie się tkanek.

Jak przebiega zabieg implantologiczny?

W związku z obawami niektórych Pacjentów podkreślamy, że cały zabieg odbywa się w skutecznym znieczuleniu miejscowym.

Chirurg stomatolog nacina i odwarstwia dziąsło, a następnie nawierca kość za pomocą specjalnych wierteł dostosowanych do długości i średnicy wprowadzanego implantu.

Po sekwencji nawiertów, implant zostaje wyjęty ze sterylnego opakowania i wprowadzony w wyznaczone miejsce.

Na zakończenie lekarz dentysta wkręca w implant śrubę zamykającą i zaszywa odwarstwione wcześniej dziąsło. Cały proces jest na bieżąco kontrolowany przy pomocy aparatu RVG.

W DENTU Stomatologia podczas zabiegu pozyskujemy z krwi Pacjenta specjalną błonę PRF, która niewątpliwie doskonale wpływa na cały proces regeneracji tkanek.

Tak wprowadzone implanty stomatologiczne są stabilną podstawą dla wybranego przez Pacjenta uzupełnienia protetycznego.

Czy implanty są dożywotnie?

Tak. Implanty stomatologiczne mogą służyć przez całe życie. Warunkiem sukcesu jest dbałość o higienę jamy ustnej, regularne wizyty kontrolne oraz właściwie zaplanowane i wykonane leczenie implantologiczne.

Jakie rozwiązanie jest w moim przypadku najlepsze?

Leczenie każdego Pacjenta traktujemy bardzo indywidualnie. W związku z tym w trakcie konsultacji proponujemy szereg rozwiązań uwzględniających:

  • funkcjonalność,
  • estetykę,
  • cenę,
  • wygodę,
  • trwałość.
Dokładamy wszelkich starań, abyś świadomie podjął najbardziej odpowiednią dla Ciebie decyzję.

Jak prawidłowo dbać o implanty zębów?

Prawidłowa i staranna higiena jamy ustnej jest bardzo ważna. Jeżeli chcesz, aby Twoje implanty i uzupełnienia protetyczne (korony, mosty) służyły jak najdłużej, musisz higienę jamy ustnej traktować priorytetowo:

  • Przede wszystkim w miarę możliwości, szczotkuj zęby po każdym posiłku. Upewnij się, czy Twoja technika mycia zębów jest prawidłowa i stosuj nić dentystyczną.
  • Używaj produktów przeznaczonych do higieny implantów i uzupełnień protetycznych. Godnym uwagi jest również rozważenie zakupu irygatora.
  • Korzystaj z takich zabiegów jak skaling i piaskowanie.
  • Co pół roku zgłaszaj się na kontrole do lekarza dentysty.

Ile kosztuje implant stomatologiczny?

W DENTU Stomatologia, każdy przypadek traktujemy w sposób indywidualny. Dlatego w trakcie konsultacji z Pacjentem proponujemy kilka linii implantów stomatologicznych uwzględniając:

  • stan i rodzaj kości Pacjenta,
  • oczekiwania Pacjenta,
  • możliwości finansowe Pacjenta
Dokładamy wszelkich starań, abyś świadomie podjął najbardziej odpowiednią dla siebie decyzję.

Podsumowując, wprowadzenie części korzeniowej implantu to koszt od około 2500 zł. Koszt odbudowy implantu uzależniony jest przede wszystkim od rodzaju wykonywanego uzupełnienia i opcji wybranej przez Pacjenta. Ze względu na wielkość pracy, uzupełnieniem tym może być:
W oparciu o tomografię komputerową doktor Maciej Kowalczyk przygotowuje dla każdego Pacjenta indywidualny plan leczenia wraz z dokładną wyceną.

Jakie są zalety implantów stomatologicznych?

  • W zgodzie z naturą
    Implanty stomatologiczne są nieodróżnialne od naturalnych zębów pod względem estetyki i funkcjonalności. Możesz mieć pewność, że idealnie pasują do Twojego łuku zębowego.
  • Bez bólu
    Zabieg przebiega w znieczuleniu miejscowym, dlatego nie czujesz żadnego bólu.
  • Przywrócenie funkcji naturalnego uzębienia
    Dzięki implantom stomatologicznym możesz swobodnie jeść, mówić i śmiać się.
  • Wytrzymałość
    Tytan, z którego są wykonane implanty stomatologiczne jest mocniejszy od naturalnego korzenia zęba.
  • Zachowanie estetyki twarzy
    Implanty zapewniają estetyczny uśmiech, są podpora dla warg oraz policzków. Dzięki nim bez wątpienia wyglądasz młodziej.
  • Ochrona zdrowych zębów
    W odróżnieniu od rekonstrukcji w postaci mostów opartych na sąsiadujących zębach, uzupełnienia protetyczne osadzone na implantach nie wymagają szlifowania zdrowych zębów.
  • Doskonała odbudowa w przypadku bezzębia
    Mosty i protezy oparte na implantach są zdecydowanie stabilniejsze. Brak ruchomości protezy przekłada się na komfort jej użytkowania oraz Twoje poczucie bezpieczeństwa i pewności siebie.
  • Stabilna podstawa dla protezy
    W przypadku protez umieszczonych na implantach, podniebienie nie wymaga pokrycia masą akrylową, dzięki temu lepiej odczuwasz smaki.
  • Lepsze samopoczucie
    Implanty stomatologiczne przywracają Twój piękny uśmiech i zwiększają pewność siebie.
  • Przeciwdziałanie zanikowi kości
    Przy braku obciążenia Twoja kość ulega stopniowemu zanikowi. Implanty stomatologiczne tak jak korzenie naturalnych zębów, równomiernie rozkładają siły żucia na kość szczęki lub żuchwy – tym samym naturalny kształt kości pozostaje zachowany.
Na zakończenie zapraszamy Cię do zapoznania się z naszą pełną ofertą i obszernym działem na naszej stronie dotyczącym implantów. Z pewnością pomogą one w zrozumieniu wielu zagadnień i na pewno będą przydatne w trakcie konsultacji z lekarzem dentystą.