Stomatolog Periodontolog Tczew PERIODONTOLOGIA
Zdrowe dziąsła i stabilne zęby.

Periodontologia Tczew - leczenie paradontozy

Czym jest periodontologia?

Periodontologia to dziedzina stomatologii zajmująca się chorobami błony śluzowej jamy ustnej i tkanek otaczających zęby.

Czym jest przyzębie?

Przyzębie to nic innego jak szereg elementów otaczających ząb, które odpowiadają za jego prawidłowe utrzymanie w zębodole i amortyzację sił wyzwalanych podczas żucia. Do elementów tych zalicza się:

 • kość wyrostka zębodołowego
 • dziąsła
 • cement korzeniowy
 • ozębną
 • okostną

Czy choroby przyzębia są powszechną przypadłością?

Choroby przyzębia są bardzo powszechną przypadłością i dotykają ludzi w różnym wieku. Problemów z przyzębiem doświadcza aż 70% Polaków. Uwzględnia się tutaj wszelkie choroby dziąseł, stany zapalne i wady przyzębia oraz jedną z najczęściej spotykanych chorób – paradontozę.

Paradontoza jest jedną z najczęstszych przyczyn wczesnej utraty zębów. Choroby przyzębia są drugą najczęstszą przyczyną przedwczesnej utraty uzębienia wśród pacjentów i wywierają negatywny wpływ na zdrowie całego organizmu.

Dlaczego należy regularnie usuwać kamień i osad nazębny?

Kamień nazębny jest w znacznej części zmineralizowanymi bakteriami. Bakterie te poprzez wnikanie do kieszonek dziąsłowych powodują stan zapalny (przyczyna paradontozy). Kamień nazębny wpływa negatywnie na zdrowie całego organizmu. Zwiększa ryzyko zachorowania na miażdżycę oraz wystąpienie zawału mięśnia sercowego aż o 25%. U kobiet ciężarnych zwiększa ryzyko poronienia.

Sygnały ostrzegawcze, których nie należy lekceważyć to:

 • krwawiące i zaczerwienione dziąsła - to pierwszy znak, że należy się udać do stomatologa
 • ruchomość zębów - podczas szczotkowania, spożywania pokarmów lub samoistna
 • nadwrażliwość na ciepło, zimno i dotyk - na przykład w trakcie spożywania posiłków
 • nieprzyjemny zapach z ust
 • przechylanie się lub powstawanie szpar między zębami
 • uciekające, obniżające się dziąsła
Jeżeli zauważyli Państwo u siebie którykolwiek z tych objawów, serdecznie zapraszamy na wizytę w DENTU Stomatologia. Rozpoczniemy leczenie. Choroby przyzębia (takie jak m. in. paradontoza) to poważna rzecz, której nie wolno lekceważyć.

Jakie są przyczyny powstawania chorób przyzębia?

Jako główne przyczyny chorób przyzębia wymienia się:
 • uwarunkowania genetyczne,
 • zalegające bakterie, które znajdują się między zębami oraz w płytce nazębnej,
 • zmiany hormonalne,
 • palenie tytoniu,
 • niedobory witamin i minerałów,
 • cukrzycę,
 • alkohol,
 • oddychanie przez usta (nawyk),
 • nieprawidłowe odżywianie się,
 • wady zgryzu,
 • nieprawidłową higienę jamy ustnej.

Jak przebiega leczenie paradontozy w DENTU Stomatologia?


ETAP 4

Etap ten ma charakter kontrolny – oceniamy stopień regeneracji tkanek po wcześniejszym starannym oczyszczeniu zębów. Planujemy ewentualne zabiegi z zakresu chirurgii. Ich celem jest naprawa powstałych w wyniku choroby zniszczeń oraz odzyskanie prawidłowego stanu zdrowia przyzębia.

ETAP 5

Przeprowadzamy go systematycznie co 3 miesiące. Za każdym razem dokładnie oczyszczamy zęby Pacjenta i kontrolujemy stan jamy ustnej.

Należy wiedzieć, że leczenie paradontozy ma charakter długoterminowy.
 

Masz pytania?
Chcesz umówić się na wizytę?


Przejdź do kontaktu
 

Najczęściej zadawane pytania

1Czy krew pojawiająca się podczas codziennego szczotkowania zębów jest poważnym problemem?
Krew, która pojawia się w jamie ustnej podczas mycia zębów, zazwyczaj jest wynikiem zapalenia, które wymaga leczenia stomatologicznego. Jeżeli krwawienie pojawia się często, nie wolno go lekceważyć. Należy skorzystać z konsultacji specjalistycznej u lekarza dentysty, aby poznać przyczynę problemu. Jedną z najczęstszych przyczyn zapalenia dziąseł jest gromadzenie się na zębach tzw. płytki nazębnej. Wówczas pomocne są regularne zabiegi higienizacyjne. Zaniedbanie problemu może spowodować rozwój zaawansowanej choroby przyzębia, jak np. paradontoza.

Dentysta Tczew i Stomatolog Tczew


2Czy wydłużające się zęby są objawem choroby przyzębia?
Nie musi tak być. Poza chorobą przyzębia, wydłużające się zęby mogą być związane z naturalnym procesem starzenia, który rozpoczyna się od około 30 roku życia. Proces ten jest nieunikniony i bezbolesny. Polega na stopniowym cofaniu się linii dziąseł.

Dentysta Tczew i Stomatolog Tczew


3Czy choroba przyzębia jest związana z wiekiem lub płcią?
Choroba przyzębia może dotknąć każdego niezależnie od wieku, ale inaczej wygląda. U dziecka będzie to niewielkie zapalenie dziąseł, ale u osoby około 35 roku życia będzie to dużo poważniejszy stan np. paradontoza i zanik kości. Badania pokazują, że choroby przyzębia dotykają mężczyzn zdecydowanie częściej niż kobiet.

Dentysta Tczew i Stomatolog Tczew


4Czy palenie papierosów wpływa na dziąsła?
Palenie papierosów ma bardzo duży wpływ na dziąsła i efekty podjętego leczenia. U osób palących są one aż o 50% gorsze. Jednym z wielu powodów jest tutaj nikotyna zawarta w dymie papierosowym, która przyczynia się do złego ukrwienia tkanek i odżywienia kości. Palenie papierosów jest również problematyczne podczas innych zabiegów stomatologicznych np. z zakresu chirurgii i implantologii. Palenie obniża również odporność organizmu, sprzyja rozwojowi niekorzystnych bakterii i nasila odkładanie się złogów nazębnych.

Dentysta Tczew i Stomatolog Tczew


5Jakie są konsekwencje nieleczenia chorób przyzębia?
Zbagatelizowanie objawów i nieleczenie może wywołać poważne problemy, np. powstanie zgorzeli. Długotrwałe zapalenia dziąseł mogą powodować groźne schorzenia całego organizmu, np.: zapalenie mięśnia sercowego, reumatyzm, zapalenie nerek, cukrzycę i wiele innych.

Dentysta Tczew i Stomatolog Tczew


6Czy cukrzyca i choroby przyzębia mają ze sobą związek?
Tak. Osoby, które chorują na cukrzycę, są zdecydowanie częściej narażone na choroby przyzębia. Cukrzyca powoduje utrudnione gojenie się ran dziąseł i tym samym zwiększoną utratę tkanek przyzębia. Z kolei choroby przyzębia mają wpływ na powstawanie i przebieg cukrzycy. Bakterie z jamy ustnej wraz z krwioobiegiem mogą na przykład dostawać się do trzustki i niszczyć komórki odpowiedzialne za wytwarzanie insuliny.

Dentysta Tczew i Stomatolog Tczew


 
 
Call Now Button