Usunięcie ósemki - zęby mądrości

Czy wiesz, dlaczego ósemki nazywane są zębami mądrości?

Są to zęby, które pojawiają się już jako ostatnie, zazwyczaj między 17 a 21 rokiem życia, ale czasem nawet po czterdziestce!
Właśnie dlatego żartobliwie mówi się, że potwierdzają "mądrość" ich posiadacza ;)
Tymczasem każdy, kto choć odrobinę orientuje się w temacie, wie, że często przynoszą one nie tylko mądrość, ale również kłopoty!

Problemy z ósemkami

Przede wszystkim, wyrzynanie 8-ek najczęściej sprawia duży ból. Dzieje się tak, ponieważ mają one tendencję do nieprawidłowego wzrastania, np. rosną pod niewłaściwym kątem i odstają od reszty uzębienia lub nie wyrzynają się całkowicie.

Niestety są również najbardziej narażone na rozwój próchnicy właśnie ze względu na umiejscowienie w jamie ustnej. Są tak oddalone, że trudno je dokładnie wyszczotkować, dlatego bardzo często zalegają na nich resztki pokarmu.


Z uwagi na liczne problemy z zębami mądrości, bardzo często wykonujemy ich ekstrakcję (usunięcie ósemki).

Jak długo rosną zęby mądrości?

Może to wyglądać bardzo różnie… Na przykład wzrost ósemek może trwać kilka lat (2-3 lata) i mieć charakter skokowy (zęby na zmianę rosną i przestają rosnąć). W niektórych przypadkach bywa zupełnie inaczej - ósemki wyrastają bardzo szybko i nie sprawiają problemów. Co ciekawe, czasami wcale nie ma zawiązków zębów mądrości i wówczas 8-ki nigdy się nie pojawią.

Po czym poznać, że ósemka wyrzyna się?

Z pewnością wyrzynanie się ósemek rzadko przebiega niezauważone. Dzieje się tak ponieważ pojawiają się one, gdy u dorosłego człowieka zakończył się już proces wzrostu szczęk. Z tego właśnie powodu ilość miejsca na nowy ząb w łuku zębowym jest ograniczona. Tym samym proces wzrostu 8-ki wywołuje silny ból, który może trwać od kilku do nawet kilkunastu dni. Często ból znika a po pewnym czasie pojawia się ponownie, ponieważ zęby mądrości mają tendencję do wzrastania etapami.

Usunięcie ósemki - wskazania

Kiedy czujesz rozległy i uciążliwy ból, który promieniuje na ucho lub skroń to pierwszy znak, że Twoja 8 wyrzyna się w sposób utrudniony. Możesz zaobserwować opuchnięte dziąsło lub powiększone węzły chłonne, a czasami nawet gorączkę.


Czasami Twój ząb mądrości może być tylko częściowo widoczny w jamie ustnej i co jakiś czas pojawia się obok niego stan zapalny dziąsła.


O utrudnionym wyrzynaniu mówimy również wtedy gdy np. 8-ka jest ustawiona poziomo w stosunku do pozostałych zębów. Taka sytuacja często powoduje niekorzystne zmiany estetyczne w uzębieniu, ponieważ 8-ka napiera na pozostałe zęby. Wówczas może dojść do zatrzymania zęba 8, a to również jest bezpośrednim wskazaniem do ekstrakcji (usunięcia).


Jeśli zauważasz u siebie problemy ze wzrostem ósemek to koniecznie umów się na wizytę konsultacyjną u stomatologa lub chirurgiczne usunięcie ósemki.

Przygotowanie do zabiegu ekstrakcji ósemki

Z pewnością zastanawiasz się, czy do zabiegu należy się jakoś przygotować... Spokojnie, nie ma takiej potrzeby. W znacznej większości przypadków wykonujemy w trakcie wizyty zdjęcie panoramiczne zębów (ortopantomograficzne), podajemy znieczulenie i przystępujemy do zabiegu ekstrakcji.

Czasami konieczne jest dodatkowo wykonanie tomografii komputerowej lub przeprowadzenie zabiegu w osłonie antybiotykowej (np. u niektórych osób z wadami serca), ale takie sytuacje są sporadyczne.