
Masz już pomysł na świąteczny prezent?
3 grudnia 2018
Wspaniałe właściwości cynamonu
14 grudnia 2018Czy wiesz, że Twoje zdrowie zaczyna się od zębów?
Choroby w obrębie jamy ustnej, tzn. próchnica oraz stany zapalne dziąseł, mają negatywny wpływ na cały organizm.
Dzieje się tak w przypadku, kiedy bakterie poprzez np. układ krwionośny przedostają się ze zmienionego chorobowo miejsca w jamie ustnej do innej części ciała, np.:
Dzieje się tak w przypadku, kiedy bakterie poprzez np. układ krwionośny przedostają się ze zmienionego chorobowo miejsca w jamie ustnej do innej części ciała, np.:
- mózgu,
- zatok,
- serca,
- nerek,
- trzustki,
- stawów.

Drodzy Pacjenci dbajcie o zdrowie swoje i swoich bliskich! Regularnie uczęszczajcie na wizyty kontrolne i usuwajcie kamień i osad nazębny.

MÓZG, ZATOKI
Zapalenie przyzębia powoduje, że bakterie wnikają do krwioobiegu. W przypadku, gdy w Twoim organizmie występuje stan zapalny, to ułatwia to dojrzewanie i narastanie płytek miażdżycowych, co w konsekwencji może prowadzić do powstawania zakrzepów, a te z kolei nawet do udarów mózgu. Próchnica może również wywoływać stany zapalne zatok szczękowych.

SERCE, UKŁAD KRĄŻENIA
Bakterie odpowiadające za powstawanie próchnicy oraz zapalenia dziąseł poprzez przedostawanie się do krwioobiegu mogą powodować rozwój chorób w obrębie układu krążenia (narastanie płytki miażdżycowej) oraz serca (zapalenie mięśnia sercowego, zawał).

TRZUSTKA
Również ryzyko rozwoju cukrzycy może być związane z szkodliwymi drobnoustrojami, które powodują próchnicę. Bakterie te mogą niszczyć komórki trzustki odpowiedzialne za produkcję insuliny. U osób już chorujących na cukrzycę zapalenie przyzębia zwiększa ryzyko nieprawidłowej kontroli glikemii. Dlatego u Pacjentów z cukrzycą z szczególną uwagą trzeba leczyć również schorzenia w obrębie jamy ustnej.

NERKI
Dbając o właściwą higienę jamy ustnej, jednocześnie troszczysz się także o swoje nerki, do których poprzez układ krwionośny mogą dostawać się chorobotwórcze bakterie powodujące stany zapalne.

STAWY
Drobnoustroje występujące w przewlekłym ognisku próchnicowym produkują toksyny wywołujące stany zapalne w obrębie stawów, a niekiedy sprzyjają nawet rozwojowi reumatyzmu.