Krankenkasse - Heil und Kostenplan w Tczewie

Zwrot kosztów leczenia z Niemieckiej Kasy Chorych

Wychodząc naprzeciw potrzebom naszych Pacjentów, stworzyliśmy w DENTU Stomatologia program wspierający uzyskanie dofinansowania z Krankenkasse (Niemieckiej Kasy Chorych). Dofinansowanie do nawet ponad 60% przysługuje wszystkim pacjentom, którzy są ubezpieczeni w niemieckich kasach chorych. Dotyczy to także Polaków, którzy tam mieszkają oraz pracują.

Refundacja kosztów leczenia z Krankenkasse – jak to zrobić?

Krok 1

Umów się na kompleksowe badanie stomatologiczne wraz z konsultacją u dr Macieja Kowalczyka. Zdiagnozujemy stan Twojego uzębienia oraz przygotujemy kompleksowy plan leczenia wraz z zdjęciami RTG. W ten sposób opracujemy tzw. Heil und Kostenplan.

Krok 2

Przygotowany Heil und Kostenplan, wraz z zdjęciami RTG zębów, należy wysłać pocztą do Kasy Chorych. Możesz również udać się z dokumentami do Krankenkasse osobiście. Z pewnością w taki sposób przyspieszysz uzyskanie odpowiedzi, ponieważ zdarza się, że decyzję można otrzymać na miejscu.

Jeśli nie otrzymasz decyzji na miejscu to Niemiecka Kasa Chorych przyśle do Ciebie list z decyzją oraz wysokością przyznanej kwoty refundacji.

Gdy otrzymasz list od Niemieckiej Kasy Chorych z decyzją o wysokości przyznanej refundacji, możesz rozpocząć leczenie stomatologiczne w DENTU Stomatologia.

Masz pół roku na jego wykonanie.

Pamiętaj, że Niemiecka Kasa Chorych nie rozlicza się bezpośrednio z nami. Dlatego najpierw musisz opłacić pełne koszty leczenia w naszej klinice.

Krok 3

Zachowaj wszystkie paragony, które od nas otrzymasz.

Po zakończeniu leczenia, należy wysłać je do Krankenkasse.

Możemy również w każdym miesiącu kalendarzowym leczenia wystawić dla Ciebie fakturę imienną w języku niemieckim, ale wówczas uzupełniasz wniosek o wystawienie faktury i jako załączniki przekazujesz nam otrzymane wcześniej paragony. (Bez paragonów nie ma możliwości wystawienia faktury).

Dla Niemieckiej Kasy Chorych dodatkowymi dowodami opłacenia leczenia mogą być również na przykład potwierdzenia wykonanych przez Ciebie przelewów bankowych.

Krok 4

Po otrzymaniu od Ciebie wszystkich rachunków za leczenie wraz z dowodami ich opłacenia, Niemiecka Kasa Chorych dokonuje wypłaty przyznanej wcześniej refundacji, poprzez przelew bezpośrednio na Twoje konto bankowe.

Jakiego typu leczenie stomatologiczne jest refundowane?

Niemiecka Kasa Chorych częściowo refunduje następujące zabiegi stomatologiczne:

Istnieje również lista zabiegów stomatologicznych, za które zazwyczaj zwroty nie są przyznawane. Niemiecka Kasa Chorych może przychylić się do zwrotu za poniżej wymienione zabiegi, jeżeli zostały one wykonane pilnie, np. ze względu na silny i nagły ból. W takich przypadkach, zwroty nie są dokonywane w ramach leczenia zaplanowanego wcześniej (Heil und Kostenplan).

*wielu naszych pacjentów w takich przypadkach po prostu prosi o faktury imienne oraz ewentualnie historię leczenia. Następnie starają się o zwrot części poniesionych kosztów.

Leczenie, które należy wykonać przed złożeniem Heil und Kostenplan do Niemieckiej Kasy Chorych


Jeśli planujesz leczenie protetyczne lub implantologiczne, za które chcesz otrzymać zwrot części kosztów z Niemieckiej Kasy Chorych, to z pewnością należy się do tego leczenia przygotować. W pierwszej kolejności należy wykonać innego typu zabiegi stomatologiczne. Zabiegami takimi są na przykład: leczenie próchnicy, endodontyczne lub ekstrakcje zębów czy korzeni.

Dopiero po wykonaniu takich koniecznych zabiegów tworzymy Heil und Kostenplan na leczenie implantologiczne lub protetyczne. Dodatkowo załączamy do planu aktualne zdjęcia RTG (np. zdjęcie ortopantomograficzne) albo rachunki za przeprowadzone leczenie, które potwierdzają, że chore zęby zostały wyleczone.

Czy lecząc się w Polsce dostanę większy zwrot z Niemieckiej Kasy Chorych?

Niemiecka Kasa Chorych przyznaje określone sumy zwrotów za wyznaczone zabiegi. Nie ma znaczenia, czy łączny koszt leczenia stomatologicznego będzie tańszy (leczenie w Polsce), czy droższy (w Niemczech). Wysokość przyznanej refundacji będzie praktycznie jednakowa.

Istotną informacją dla pacjenta jest fakt, że leczenie w Polsce jest o mniej więcej połowę tańsze niż w Niemczech, dlatego nasi Pacjenci mogą liczyć na zwrot około 60% do nawet 80% całkowitych kosztów leczenia.

Czy mogę otrzymać Heil und Kostenplan bez wizyty w DENTU Stomatologia?

Nie ma takiej możliwości. W celu stworzenia Heil und Kostenplan konieczna jest wizyta i szczegółowe badanie w naszym gabinecie. Lekarz dentysta składa podpis na przygotowanym planie leczenia i podlega pełnej odpowiedzialności medycznej. Nie może podpisać Heil und Kostenplan bez osobistego zbadania pacjenta.

Co mam zrobić gdy mój Heil und Kostenplan został odrzucony?


Bardzo rzadko zdarzają się takie sytuacje. Jeśli tak się stało to prosimy o jak najszybszą informację i przesłanie do nas skanu lub zdjęcia pisma od Niemieckiej Kasy Chorych.

Telefonicznie skontaktujemy się z urzędnikiem z Niemieckiej Kasy Chorych w celu uzyskaniu informacji, dlaczego Heil und Kostenplan został odrzucony. Stworzymy nowy plan z odpowiednimi poprawkami, a następnie prześlemy go do Ciebie pocztą. Poprawiony plan z reguły zostaje zaakceptowany, a Niemiecka Kasa Chorych wysyła list z informacją o wysokości przyznanego dofinansowania.

Czy mogę otrzymać refundację z Niemieckiej Kasy Chorych za leczenie bez Heil und Kostenplan?


Tak. Jeżeli masz ubezpieczenie w Niemieckiej Kasie Chorych i na przykład będąc w Polsce rozbolał Cię ząb, to możesz za jego leczenie uzyskać zwrot.

Normalnie płacisz za leczenie w naszej klinice. Otrzymujesz od nas fakturę imienną wydrukowaną w języku niemieckim. Najlepiej jak udasz się do Niemieckiej Kasy Chorych osobiście i opowiesz, że leczenie wymagało pilnej interwencji z powodu bólu.