Periodontolog Tczew - leczenie paradontozy

W celu łatwiejszego zrozumienia obszernego tematu periodontologii na początku zapraszam Cię do cierpliwego zapoznania się z cała niniejszą stroną. Po jej przeczytaniu z pewnością będziesz już bardzo dużo wiedzieć. Na pewno w ten sposób znajdziesz odpowiednie rozwiązanie i dowiesz się co można zrobić w Twojej sytuacji.

Na naszej stronie m. in. poznasz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, dowiesz się jak przebiega leczenie paradontozy i poznasz sygnały, których nie należy lekceważyć.

Serdecznie zapraszam Cię do lektury.
Periodontolog Tczew

Czym jest periodontologia?

Periodontologia to dziedzina stomatologii zajmująca się chorobami błony śluzowej jamy ustnej i tkanek otaczających zęby.

Czym jest przyzębie?

Przyzębie to nic innego jak szereg elementów otaczających ząb, które odpowiadają za jego prawidłowe utrzymanie w zębodole i amortyzację sił wyzwalanych podczas żucia. Do elementów tych na pewno zaliczamy:

  • kość wyrostka zębodołowego,
  • dziąsła,
  • cement korzeniowy,
  • ozębną,
  • okostną.

Czy choroby przyzębia są powszechną przypadłością?

Choroby przyzębia są bardzo powszechną przypadłością i dotykają ludzi w różnym wieku. Problemów z przyzębiem doświadcza aż 70% Polaków. Uwzględnia się tutaj wszelkie choroby dziąseł, stany zapalne i wady przyzębia oraz jedną z najczęściej spotykanych chorób – paradontozę.

Paradontoza jest jedną z najczęstszych przyczyn wczesnej utraty zębów. Choroby przyzębia są drugą najczęstszą przyczyną przedwczesnej utraty uzębienia wśród pacjentów i wywierają negatywny wpływ na zdrowie całego organizmu.

Kto zajmuje się leczeniem chorób przyzębia?

Leczeniem chorób przyzębia (również leczenie paradontozy) zajmuje się lekarz periodontolog Tczew.

Dlaczego należy regularnie usuwać kamień i osad nazębny?

Kamień nazębny jest w znacznej części zmineralizowanymi bakteriami. Bakterie te poprzez wnikanie do kieszonek dziąsłowych powodują stan zapalny (przyczyna paradontozy). Kamień nazębny wpływa negatywnie na zdrowie całego organizmu. Zwiększa ryzyko zachorowania na miażdżycę oraz wystąpienie zawału mięśnia sercowego aż o 25%. U kobiet ciężarnych zwiększa ryzyko poronienia.

Sprawdź sygnały ostrzegawcze, których na pewno nie powinnaś/nie powinieneś lekceważyć:

  • Jeśli Twoje dziąsła krwawią i są zaczerwienione - to pierwszy znak, że należy udać się do stomatologa.
  • Gdy zauważysz ruchomość zębów podczas szczotkowania, spożywania pokarmów lub samoistną to nie zwlekaj z wizytą u periodontologa.
  • Jeśli odczuwasz nadwrażliwość na ciepło, zimno i dotyk - na przykład w trakcie spożywania posiłków to pamiętaj, że tak nie powinno być.
  • Może trapi cię nieprzyjemny zapach z ust (halitoza)?
  • Jeśli Twoje zęby przechylają się lub między zębami powstają szpary to niedobrze, ponieważ świadczy to o niekorzystnych zmianach zachodzących w Twoim zgryzie.
  • Uciekające, obniżające się dziąsła to też może być coś poważnego, chociaż czasami jest to proces naturalny postępujący wraz z upływem lat.
Jeśli zauważasz u siebie którykolwiek z tych objawów to serdecznie zapraszamy Cię na wizytę w DENTU Stomatologia. Rozpoczniemy leczenie. Choroby przyzębia (takie jak m. in. paradontoza) to poważna rzecz, której nie wolno lekceważyć.

Jakie są przyczyny powstawania chorób przyzębia?

Z pewnością jako główne przyczyny chorób przyzębia możemy wymienić:
  • uwarunkowania genetyczne,
  • zalegające bakterie, które znajdują się między zębami oraz w płytce nazębnej,
  • zmiany hormonalne,
  • palenie tytoniu,
  • niedobory witamin i minerałów,
  • cukrzycę,
  • alkohol,
  • oddychanie przez usta (nawyk),
  • nieprawidłowe odżywianie się,
  • wady zgryzu,
  • nieprawidłową higienę jamy ustnej.

Jak przebiega leczenie paradontozy w DENTU Stomatologia?


ETAP 4

Etap ten ma charakter kontrolny – oceniamy stopień regeneracji tkanek po wcześniejszym starannym oczyszczeniu zębów. Planujemy ewentualne zabiegi z zakresu chirurgii. Ich celem jest naprawa powstałych w wyniku choroby zniszczeń oraz odzyskanie prawidłowego stanu zdrowia przyzębia.

ETAP 5

Przeprowadzamy go systematycznie co 3 miesiące. Za każdym razem dokładnie oczyszczamy Twoje zęby i kontrolujemy stan jamy ustnej.

Pamiętaj, że leczenie paradontozy ma charakter długoterminowy.
 

Periodontolog Tczew odpowiada na najczęściej zadawane pytania

1Czy krew pojawiająca się podczas codziennego szczotkowania zębów jest poważnym problemem?
Krew, która pojawia się w Twojej jamie ustnej podczas mycia zębów, zazwyczaj jest wynikiem zapalenia, które wymaga leczenia stomatologicznego. Jeśli krwawienie pojawia się często to na pewno go nie lekceważ. Niezwłocznie skorzystaj z konsultacji specjalistycznej u lekarza dentysty, aby poznać przyczynę problemu. Jedną z najczęstszych przyczyn zapalenia dziąseł jest gromadzenie się na zębach tzw. płytki nazębnej. Wówczas pomocne są regularne zabiegi higienizacyjne. Zaniedbanie problemu może spowodować rozwój zaawansowanej choroby przyzębia, jak np. paradontoza.

Periodontolog Tczew


2Czy wydłużające się zęby są objawem choroby przyzębia?
Nie musi tak być. Poza chorobą przyzębia, wydłużające się zęby mogą być związane z naturalnym procesem starzenia, który rozpoczyna się od około 30 roku życia. Proces ten jest nieunikniony i bezbolesny. Polega na stopniowym cofaniu się linii dziąseł.

Periodontolog Tczew


3Czy choroba przyzębia jest związana z wiekiem lub płcią?
Choroba przyzębia może dotknąć każdego niezależnie od wieku, ale z pewnością inaczej wygląda. Dla przykładu u dziecka będzie to niewielkie zapalenie dziąseł, ale u osoby około 35 roku życia będzie to dużo poważniejszy stan np. paradontoza i zanik kości. Badania pokazują, że choroby przyzębia dotykają mężczyzn zdecydowanie częściej niż kobiet.

Periodontolog Tczew


4Czy palenie papierosów wpływa na dziąsła?
Palenie papierosów ma bardzo duży wpływ na dziąsła i efekty podjętego leczenia. U osób palących są one aż o 50% gorsze. Jednym z wielu powodów jest tutaj nikotyna zawarta w dymie papierosowym, która przyczynia się do złego ukrwienia tkanek i odżywienia kości. Palenie papierosów jest również problematyczne podczas innych zabiegów stomatologicznych np. z zakresu chirurgii i implantologii. Palenie obniża również odporność organizmu, sprzyja rozwojowi niekorzystnych bakterii i nasila odkładanie się złogów nazębnych.

Periodontolog Tczew


5Jakie są konsekwencje nieleczenia chorób przyzębia?
Jeśli zbagatelizujesz objawy i nie podejmiesz leczenia to możesz wywołać poważne problemy, np. powstanie bolesnej zgorzeli. Długotrwałe zapalenia dziąseł mogą powodować groźne schorzenia całego organizmu, np.: zapalenie mięśnia sercowego, reumatyzm, zapalenie nerek, cukrzycę i wiele innych.

Periodontolog Tczew


6Czy cukrzyca i choroby przyzębia mają ze sobą związek?
Tak. Osoby, które chorują na cukrzycę, są zdecydowanie częściej narażone na choroby przyzębia. Cukrzyca powoduje utrudnione gojenie się ran dziąseł i tym samym zwiększoną utratę tkanek przyzębia. Z kolei choroby przyzębia mają wpływ na powstawanie i przebieg cukrzycy. Bakterie z jamy ustnej wraz z krwioobiegiem mogą na przykład dostawać się do trzustki i niszczyć komórki odpowiedzialne za wytwarzanie insuliny.

Periodontolog Tczew


 

Zapraszam Cię do zapoznania się z ciekawymi informacjami dotyczącymi uzupełnień protetycznych i implantów.

Periodontolog Tczew
 

Masz pytania?
Chcesz umówić się na wizytę?


Przejdź do kontaktu