Protetyka


Zdrowy i atrakcyjny uśmiech jest jak dobra wizytówka. Braki w uzębieniu powodują, że niejednokrotnie człowiek staje się zawstydzony i przygnębiony, odmawia sobie wielu potraw lub tłumi uśmiech, a przecież nie musi tak być! Nowoczesna Protetyka stomatologiczna oferuje szeroki wachlarz metod pomagających przywrócić funkcjonalność i estetykę jamy ustnej. W Klinice Stomatologicznej DENTU w zależności od potrzeb i konkretnego przypadku, oferujemy naszym Pacjentom szereg możliwości:

 1. Korony protetyczne – stosowane w przypadkach, gdy ząb w znacznej części uległ zniszczeniu. Przywracają właściwy kształt, kolor i funkcję.
 2. Wkłady koronowo – korzeniowe – nawet gdy po zębie pozostaje tylko korzeń, istnieje możliwość stabilnej, trwałej i estetycznej odbudowy.
 3. Mosty protetyczne – wykorzystywane w przypadku braku jednego lub większej ilości zębów. Wypełniają lukę, która powstała między zębami na skutek braków w uzębieniu. Filarami dla mostu protetycznego są własne zęby pacjenta lub implanty zębowe. To do nich most jest przytwierdzony na stałe.
 4. Protezy – są samodzielnie zakładane i ściągane przez pacjenta. W przypadku bezzębia stosuje się protezy całkowite, a w pozostałych przypadkach częściowe oraz szkieletowe. Pośród nich najlepszym rozwiązaniem jest tzw. proteza szkieletowa. Posiada ona liczne zalety, które sprawiają, że jej użytkowanie jest znacznie bardziej komfortowe niż w przypadku pozostałych protez.
Cechy prozy szkieletowej:

 • Jest znacznie cieńsza poprzez szkielet wykonany z specjalnego stopu metalu,
 • Jest komfortowa w użyciu, ponieważ zajmuje mniej miejsca w ustach,
 • Stabilniej utrzymuje się w jamie ustnej w trakcie jedzenia, rozmowy lub śmiechu,
 • Nie wywiera ucisku na dziąsła i podniebienie,
 • Umożliwia dokładniejsze odczuwanie smaku oraz temperatury, ponieważ prawie nie pokrywa podniebienia,
 • Nie wywołuje alergii.
 1. Licówki porcelanowe – związane są głównie z estetyką uśmiechu. Przy pomocy licówek można ukryć wszelkie niedoskonałości, np. przerwę między zębami (diastema), uzyskać wymarzony kształt oraz kolor zębów (Hollywood smile).
 2. Szyny relaksacyjne – stosowane w przypadku bruksizmu, czyli zgrzytania zębami oraz problemów w stawach skroniowo – żuchwowych.
 3. Endokorony – nowoczesna metoda odbudowy zębów leczonych kanałowo.

Najczęściej zadawane pytania

1Dlaczego warto wybrać koronę cyrkonową?
To materiał ceramiczny najwyższej klasy, niezwykle trwały i biozgodny, czyli przyjazny dla organizmu człowieka. W protetyce stomatologicznej to właśnie tlenek cyrkonu znajduje zastosowanie jako wysokiej klasy pełno ceramiczne korony a nawet mosty o zasięgu pełnego łuku zębowego. Główne cechy cyrkonu:
 • posiada wysoką przenikalność światła co zapewnia doskonały efekt estetyczny,
 • gładki w swej strukturze,
 • nie powoduje alergii,
 • w medycynie stosowany od około 40 lat,
 • jest izolatorem w zetknięciu z zimnymi i ciepłymi potrawami,
 • nie oddziałuje z innymi materiałami dentystycznymi.
Dzięki tym właściwościom uzupełnienia protetyczne wykonane z cyrkonu są najbardziej zbliżone do wyglądu naturalnych zębów. Cyrkon jest szczególnie polecany w odbudowie zębów przednich.
2Wybrać koronę na podbudowie metalowej czy pełnoceramicznej?
Stosując koronę na podbudowie metalowej ograniczymy koszty leczenia, ale uzyskany efekt estetyczny będzie gorszy niż w przypadku koron pełnoceramicznych. Ze względu na ograniczone przenikanie światła, metal tworzy widoczne przebarwienia w okolicy dziąsła. Niekiedy może również powodować reakcje alergiczne. Korony pełnoceramiczne są przyjazne dla organizmu człowieka i nie wywołują alergii. Posiadają szereg zalet takich jak:
 • naturalny wygląd,
 • wysoka przenikalność światła – nie powodują przebarwień widocznych na dziąśle,
 • szlifowanie zęba przeznaczonego na odbudowę koroną pełnoceramiczną jest dla zęba oszczędniejsze,
 • trwałość – nie ulegają starciu ani przebarwieniom.
3Które rozwiązanie jest najbardziej odpowiednie dla mnie?
W Klinice Stomatologicznej DENTU do każdego pacjenta podchodzimy indywidualnie. Szczegółowo omawiamy Twój przypadek. Proponujemy kilka możliwych rozwiązań. Pragniemy abyś w sposób świadomy podjął najlepszą dla Ciebie decyzję.
 
 

Masz pytania?
Chcesz umówić się na wizytę?


Przejdź do kontaktu