Korony zębowe Tczew

Czym są korony zębowe (protetyczne)?

Naturalny ząb w dużym uproszczeniu tworzą korzeń oraz korona. Korona zębowa jest widoczną w ustach częścią zęba odpowiadającą za estetykę uśmiechu. W przypadku, gdy naturalny ząb jest bardzo zniszczony i nie ma możliwości jego odbudowy w tradycyjny sposób (kompozytowe wypełnienie), dobrym rozwiązaniem jest wykonanie estetycznej i trwałej korony protetycznej. Korona należy do typu stałego uzupełnienia protetycznego. Wykonana jest w pracowni protetycznej na podstawie pobranego wcześniej od Pacjenta wycisku.

Zaznaczyć należy, że koronę zacementowuje się na stałe tzn. że nie ma możliwości jej wyjęcia z ust. Warto również wiedzieć, że przy pomocy korony można nie tylko odtworzyć uszkodzony ząb, ale także zmienić (ulepszyć) jego kształt, kolor lub ustawienie.

Korony wykorzystywane są również w leczeniu implantologicznym - implant jest odbudową części korzeniowej zęba, a za przywrócenie funkcji i estetyki odpowiada właśnie korona protetyczna.

Podsumowując można powiedzieć, że korona protetyczna jest rodzajem trwałej nakładki na JEDEN ząb lub implant. Poprzez zastosowanie korony protetycznej ząb zostaje wzmocniony i jednocześnie estetycznie odtworzony. Zwłaszcza korony wykonane z porcelany i/lub cyrkonu zapewniają zdrowy i naturalny wygląd nowo odbudowanego zęba.

Zobacz rezultaty naszej pracy - poznaj przypadek Pani Katarzyny

Przedstawiamy zdjęcia metamorfozy uśmiechu Pani Katarzyny, która zgłosiła się do nas z powodu przebarwień szkliwa oraz zębów zniszczonych próchnicą. Była niezadowolona ze swojego uśmiechu i chciała poprawić jego estetykę.

Przed wykonaniem leczenia przeprowadzona została szczegółowa diagnostyka.

Lekarz dentysta Maciej Kowalczyk używając mikroskopu stomatologicznego, wykonał bardzo dokładny przegląd jamy ustnej. Przy pomocy specjalistycznego aparatu z lampą, wykonał zdjęcia uśmiechu Pacjentki, a następnie wspólnie obejrzeli fotografie na monitorze i na ich podstawie omówili kilka proponowanych opcji leczenia. Pani Katarzyna w bardzo przystępny sposób zobaczyła jak zostanie zmieniony jej uśmiech. Wybierając najdogodniejsze dla siebie rozwiązanie, ostatecznie, zdecydowała się na 4 korony pełnoceramiczne (korony porcelanowe) na górnych siekaczach.

Etapy leczenia

Leczenie Pani Katarzyny rozpoczęliśmy od skalingu i piaskowania. W ten sposób usunięty został osad nazębny i zęby odzyskały ładną naturalną biel. Dodatkowo w celu wzmocnienia efektu, zastosowaliśmy wybielanie zębów DENTU White. W dalszej kolejności doktor Maciej Kowalczyk bardzo oszczędnie oszlifował górne jedynki i dwójki pod pełnoceramiczne korony protetyczne.

Na tym etapie leczenia Pacjentka wróciła do domu z koronami tymczasowymi, a w ciągu tygodnia na bazie wykonanych wycisków przygotowane zostały śliczne korony pełnoceramiczne. Zdecydowanie poprawiły one estetykę uśmiechu. Zęby stały się trochę dłuższe, przez co odzyskały swoje naturalne proporcje.

Zadowolona Pani Katarzyna stwierdziła, że efekt końcowy przeszedł jej oczekiwania.

Jak są zbudowane protetyczne korony zębowe?

Protetyczne korony zębowe najwyższej jakości pod względem estetycznym są w całości utworzone z porcelany (korony pełnoceramiczne) lub cyrkonu. Wykonywane są również korony z dwóch warstw:

 • porcelanowej warstwy zewnętrznej
 • konstrukcyjnej warstwy wewnętrznej: stopu metalu lub złoto lub cyrkon

Kilka słów o materiałach konstrukcyjnych:

Jakie są etapy powstawania protetycznej korony zębowej?


W celu wykonania korony protetycznej, ząb zostaje odpowiednio oszlifowany, tzn. zmniejszony z każdej strony. Zabieg ten lekarz dentysta wykonuje po uprzednim podaniu znieczulenia miejscowego, dzięki czemu Pacjent nie czuje bólu. Drugim etapem jest pobranie od Pacjenta wycisków oszlifowanego zęba. Na ich podstawie możliwe jest wykonanie odbudowy (korony protetycznej). Pobrane wyciski zostają następnie przekazane do laboratorium protetycznego. Kolorystyka i kształt powstałej pracy protetycznej są wysokiej jakości odzwierciedleniem naturalnego zęba. Gotowa korona po przymierzeniu do oszlifowanego zęba, zostaje zacementowana na stałe.

Etapy wykonania korony protetycznej:

 • Oszlifowanie zęba – przygotowanie bazy do założenia korony
 • Pobranie wycisku i przekazanie go do pracowni protetycznej
 • Przymierzenie utworzonej w laboratorium korony protetycznej
 • Zacementowanie korony na stałe

* Po oszlifowaniu zęba w celu zachowania komfortu Pacjenta i estetyki uśmiechu, Pacjent otrzymuje koronę tymczasową, z którą wraca do domu. Zazwyczaj po około tygodniu korona tymczasowa zostaje zastąpiona właściwą protetyczną koroną zębową przygotowaną przez technika w laboratorium protetycznym.

Kiedy wykonuje się protetyczną koronę zębową?


Gdy:

 • naturalna korona zęba jest bardzo osłabiona (ukruszona, częściowo odłamana, zniszczona licznymi lub rozległymi ubytkami próchnicowymi);
 • naturalna korona zęba jest starta (np. w następstwie zgrzytania zębami - bruksizmu);
 • korona protetyczna stanowi uzupełnienie estetyczne po zabiegu implantologicznym;
 • korona protetyczna służy wzmocnieniu zęba po wykonanym leczeniu kanałowym – endodontycznym;
 • korona protetyczna zostaje wykonana ze względów estetycznych w celu uatrakcyjnienienia uśmiechu.

Dlaczego warto wykonać koronę lub inną pracę protetyczną w DENTU Stomatologia?

DOŚWIADCZENIE I WYSOKIE KWALIFIKACJE


Protetyka stomatologiczna jest jedną z głównych gałęzi naszej działalności. Wykonaliśmy już niezliczoną ilość koron oraz innych prac protetycznych na bazie, których stworzyliśmy piękne uśmiechy. Nasze bogate doświadczenie wynika z wieloletniej praktyki i wiedzy zdobytej na licznych kursach i szkoleniach.

DOKŁADNOŚĆ


Wyciski wykonujemy używając mas wyciskowych o najwyższej dostępnej na rynku jakości. Ich struktura oparta została na bazie asilikonów i mas polieterowych. Dzięki temu pobrane od Pacjenta wyciski są maksymalnie dokładne. Uchwycone zostają najdrobniejsze szczegóły, a to przekłada się na estetykę wykonanej pracy protetycznej.

JAKOŚĆ


Współpracujemy z jednym z najlepszych i największych laboratoriów protetycznych w Polsce Północnej.

KOMFORT PACJENTA


Cały zabieg jest w 100% bezbolesny, wykonany w znieczuleniu miejscowym. Pacjent po oszlifowaniu zębów, a jeszcze przed oddaniem stałej pracy protetycznej, może być spokojny, ponieważ wraca do domu z koronami tymczasowymi.

ATRAKCYJNA POLITYKA CENOWA


Wspólnie z Pacjentem ustalamy plan leczenia, który zawiera przejrzyste dane tj. etapy i rodzaj wybranego uzupełnienia protetycznego oraz kwotę. Dzięki temu Pacjent może być spokojny, ponieważ zawsze dokładnie zna cenę przeprowadzonego zabiegu. Dodatkowo w DENTU Stomatologia możliwa jest płatność ratalna. Współpracujemy z firmą, która stworzyła pierwszy w Polsce program finansowania płatnych usług medycznych na raty - MEDI RATY.

DOKŁADNA I KOMPLEKSOWA DIAGNOSTYKA


Leczenie Pacjenta poprzedzamy szczegółową diagnostyką i dokumentacją fotograficzną. Dysponujemy nowoczesnym aparatem RVG. W pierwszym etapie planujemy leczenie w sposób wizualny na monitorze komputera. Pozwala to na przybliżenie Pacjentowi różnych opcji leczenia i ułatwia wybranie tej najbardziej optymalnej.

BOGATA OFERTA I MOŻLIWOŚĆ WYBORU


W zależności od potrzeb i możliwości finansowych Pacjenta, oferujemy kilka linii koron protetycznych do wyboru:

 • korony pełnoceramiczne (porcelanowe) dla Pacjentów oczekujących najwyższego efektu estetycznego,
 • korony pełnocyrkonowe dla Pacjentów, którym zależy na wyjątkowej trwałości i wytrzymałości,
 • korony porcelanowe na podbudowie ze stopu metalu dla osób szukających najbardziej ekonomicznego rozwiązania,
 • korony porcelanowe na podbudowie ze złota lub cyrkonu dla osób uczulonych na stop metalu lub szukających bardziej estetycznego rozwiązania w zrównoważonej cenie.

Jak prawidłowo dbać o korony i mosty protetyczne oraz implanty?

Prawidłowa i staranna higiena jamy ustnej jest bardzo ważna. Jeżeli chcesz, aby Twoje implanty i uzupełnienia protetyczne (korony, mosty) służyły jak najdłużej, musisz higienę jamy ustnej traktować priorytetowo:

 • W miarę możliwości, szczotkuj zęby po każdym posiłku. Upewnij się, czy Twoja technika mycia zębów jest prawidłowa.
 • Używaj produktów przeznaczonych do higieny implantów i uzupełnień protetycznych. Stosuj również nić dentystyczną. Dobrym rozwiązaniem jest również używanie irygatora.
 • Korzystaj z takich zabiegów jak skaling i piaskowanie.
 • Co pół roku zgłaszaj się na kontrole do lekarza dentysty.

 

 

 

 

Call Now Button