Profilaktyka Tczew - leczenie próchnicy i usuwanie kamienia nazębnego
Prawidłowa higiena jamy ustnej jest warunkiem na zachowanie zdrowego i ładnego uśmiechu na długie lata. Szereg dolegliwości jak np. krwawiące dziąsła, nadwrażliwość lub próchnica bardzo często spowodowane są niedostateczną lub nieprawidłową dbałością o zęby. Odpowiednia profilaktyka wpływa pozytywnie na zdrowie i „kieszeń” pacjentów. Zapobieganie chorobom jamy ustnej jest zdecydowanie tańsze, krótsze i prostsze niż ich leczenie.
Lepiej zapobiegać powstawaniu próchnicy niż ją leczyć!
Próchnica, szczególnie w początkowym stadium jej rozwoju, może być niezauważalna. Więcej na ten temat możesz przeczytać na naszym blogu: Czy próchnicę zawsze widać?
Leczenie próchnicy głębokiej to poważna sprawa. Związane jest z podaniem znieczulenia i koniecznością borowania. Próchnica rozwinięta w bardzo zaawansowanym stopniu kończy się silnym bólem i koniecznym leczeniem kanałowym. Może doprowadzić również do konieczności usunięcia zęba.
Na szczęście możesz temu zapobiec! Jeżeli regularnie uczęszczasz na wizyty kontrolne, próchnica zostanie szybko zauważona i można łatwo ją usunąć bez bólu i konieczności borowania - ICON.
W ramach wizyty profilaktycznej oferujemy naszym Pacjentom:
- Wizytę instruktażową – poznajemy indywidualne przyzwyczajenia Pacjenta, odpowiadamy na pytania i udzielamy porad jak skutecznie zadbać o higienę jamy ustnej w domu.
- Dokładne badanie uzębienia i całej jamy ustnej.
- Usuwanie kamienia nazębnego (scaling) – zabieg ten jest w pełni bezinwazyjny i bezpieczny. Powinien być wykonywany przynajmniej raz w roku. Kamień nazębny to głównie zmineralizowane bakterie, które wnikając do kieszonek dziąsłowych wywołują stan zapalny dziąseł, który jest przyczyną paradontozy. Usuwanie kamienia nazębnego pomaga odzyskać naturalną biel zębów, zachować zdrowe dziąsła oraz świeży oddech. Jest zabiegiem zapobiegającym lub hamującym rozwój paradontozy.
- Piaskowanie - usuwamy z zębów osady i przebarwienia, powstające najczęściej na skutek palenia tytoniu, picia kawy lub herbaty. Zabieg ten stanowi uzupełnienie scalingu, przynosi zachwycające efekty estetyczne (zęby stają się gładkie i naturalnie białe) i jest szczególnie przydatny przy oczyszczaniu trudnodostępnych miejsc, np. przestrzeni międzyzębowych. Piaskowanie jest bezbolesne, wykonywane przy użyciu specjalistycznej piaskarki oraz bezpiecznego proszku dentystycznego.
- Polerowanie i Fluoryzację – podkreślamy efekt wcześniej wykonanych zabiegów i wzmacniamy szkliwo. Dzięki temu znacznie zmniejszamy ryzyko wystąpienia próchnicy (nawet o 40 %) oraz zabezpieczamy zęby przed nadwrażliwością.
4 stadia niszczenia zęba:
- Szkliwo – bakterie próchnicy niszczą szkliwo zęba w sposób bezobjawowy (początkowo próchnicy nie widać i nie odczuwa się bólu).
- Zębina – bakterie próchnicy niszczą warstwę zęba znajdującą się pod szkliwem. Proces ten postępuje szybciej, ponieważ zębina w porównaniu do szkliwa jest bardziej miękka.
- Miazga – bakterie próchnicy zniszczyły zębinę i dotarły do miazgi. Miazga jest ukrwioną i unerwioną częścią zęba. Toksyny produkowane przez bakterie próchnicy wraz z krwioobiegiem krążą po całym organizmie i negatywnie wpływają na serce, stawy, trzustkę i inne narządy. Ratunkiem dla zęba jest leczenie kanałowe pod mikroskopem.
- Korzeń i kość – bakterie próchnicy przedostały się poprzez wierzchołek korzenia do kości. Stan zapalny kości niszczy ją. Kość zanika, a utrzymanie zęba staje się słabsze. W dalszej konsekwencji, ząb musi zostać usunięty.
Co zrobić w przypadku braku jednego lub kilku zębów?
- Na skutek przemieszczania się zębów w stronę luki, powstają przerwy (diastemy) między zębami. Wyglądają one nieestetycznie i sprzyjają powstawaniu stanów zapalnych dziąseł.
- Na skutek żucia pokarmów, zęby stopniowo przekrzywiają się w stronę luki. Tym samym, dochodzi do zaburzenia symetrii uśmiechu.
- Ucisk wyzwalany w trakcie żucia pokarmów, powoduje zanik kości wyrostka zębodołowego.
- Ząb, który nie ma kontaktu z zębem przeciwstawnym, stopniowo wysuwa się i zostaje nadmiernie przeciążony. Osłabione w ten sposób utrzymanie zęba w kości, przyczynia się do jego rozchwiania, a w dalszej konsekwencji utraty.
- Usta stają się węższe (czerwień wargowa chowa się).
- Twarz skraca się.
- Żuchwa wysuwa się do przodu.
- Twarz wygląda zdecydowanie starzej.
Najczęściej zadawane pytania
U Pacjentów z występującym kamieniem nazębnym stwierdzono znamienne bo aż 25% wzrost ryzyka choroby niedokrwiennej serca. Regularne usuwanie kamienia nazębnego pomaga zachować zdrowe dziąsła, świeży oddech i naturalną biel zębów. Zabieg należy wykonywać przynajmniej raz w ciągu roku lub według zaleceń lekarza dentysty.
Scaling (usuwanie kamienia) może być nieprzyjemny. Bezpośrednio po zabiegu może wystąpić przejściowa nadwrażliwość, która ustępuje po kilku dniach. Jeżeli obawiasz się bólu, nie martw się! Lekarz dentysta poda Ci miejscowe znieczulenie. Wówczas nie będziesz odczuwać żadnych dolegliwości. Pragniemy abyś w Klinice Stomatologicznej DENTU czuł się komfortowo i bezpiecznie.
Kamień nazębny jest w znacznej części zmineralizowanymi bakteriami. Bakterie te poprzez wnikanie do kieszonek dziąsłowych powodują stan zapalny (przyczyna paradontozy). Kamień nazębny wpływa negatywnie na zdrowie całego organizmu. Zwiększa ryzyko zachorowania na miażdżycę oraz wystąpienia zawału mięśnia sercowego aż o 25%. U kobiet ciężarnych zwiększa ryzyko poronienia.
Fluoryzacja jest zabiegiem polegającym na wzmocnieniu szkliwa poprzez aplikację specjalnego lakieru lub żelu zawierającego fluor na czystą powierzchnię zębów. Zabieg fluoryzacji wykonywać należy co około pół roku. Przyczynia się on do zmniejszenia ryzyka wystąpienia próchnicy (nawet o 40%). Wskazaniami do wykonania zabiegu fluoryzacji są:
- zapobieganie próchnicy,
- występowanie próchnicy początkowej,
- osłabienie szkliwa (reminalizacja),
- nadwrażliwość zębów.