Profilaktyka


Prawidłowa higiena jamy ustnej jest warunkiem na zachowanie zdrowego i ładnego uśmiechu na długie lata. Szereg dolegliwości jak np. krwawiące dziąsła, nadwrażliwość lub próchnica bardzo często spowodowane są niedostateczną lub nieprawidłową dbałością o zęby. Odpowiednia profilaktyka wpływa pozytywnie na zdrowie i „kieszeń” pacjentów. Zapobieganie chorobom jamy ustnej jest zdecydowanie tańsze, krótsze i prostsze niż ich leczenie.

W ramach wizyty profilaktycznej oferujemy naszym Pacjentom:

  • Wizytę instruktażową – poznajemy indywidualne przyzwyczajenia Pacjenta, odpowiadamy na pytania i udzielamy porad jak skutecznie zadbać o higienę jamy ustnej w domu.
  • Dokładne badanie uzębienia i całej jamy ustnej.
  • Usuwanie kamienia nazębnego (scaling) – zabieg ten jest w pełni bezinwazyjny i bezpieczny. Powinien być wykonywany przynajmniej raz w roku. Kamień nazębny to głównie zmineralizowane bakterie, które wnikając do kieszonek dziąsłowych wywołują stan zapalny dziąseł, który jest przyczyną paradontozy. Usuwanie kamienia nazębnego pomaga odzyskać naturalną biel zębów, zachować zdrowe dziąsła oraz świeży oddech. Jest zabiegiem zapobiegającym lub hamującym rozwój paradontozy.
  • Piaskowanie - usuwamy z zębów osady i przebarwienia, powstające najczęściej na skutek palenia tytoniu, picia kawy lub herbaty. Zabieg ten stanowi uzupełnienie scalingu, przynosi zachwycające efekty estetyczne (zęby stają się gładkie i naturalnie białe) i jest szczególnie przydatny przy oczyszczaniu trudnodostępnych miejsc, np. przestrzeni międzyzębowych. Piaskowanie jest bezbolesne, wykonywane przy użyciu specjalistycznej piaskarki oraz bezpiecznego proszku dentystycznego.
  • Polerowanie i Fluoryzację – podkreślamy efekt wcześniej wykonanych zabiegów i wzmacniamy szkliwo. Dzięki temu znacznie zmniejszamy ryzyko wystąpienia próchnicy (nawet o 40 %) oraz zabezpieczamy zęby przed nadwrażliwością.

Najczęściej zadawane pytania

1Jak często należy usuwać kamień nazębny?
U Pacjentów z występującym kamieniem nazębnym stwierdzono znamienne bo aż 25% wzrost ryzyka choroby niedokrwiennej serca. Regularne usuwanie kamienia nazębnego pomaga zachować zdrowe dziąsła, świeży oddech i naturalną biel zębów. Zabieg należy wykonywać przynajmniej raz w ciągu roku lub według zaleceń lekarza dentysty.
2Czy usuwanie kamienia nazębnego boli?
Scaling (usuwanie kamienia) może być nieprzyjemny. Bezpośrednio po zabiegu może wystąpić przejściowa nadwrażliwość, która ustępuje po kilku dniach. Jeżeli obawiasz się bólu, nie martw się! Lekarz dentysta poda Ci miejscowe znieczulenie. Wówczas nie będziesz odczuwać żadnych dolegliwości. Pragniemy abyś w Klinice Stomatologicznej DENTU czuł się komfortowo i bezpiecznie.
3Czym jest kamień nazębny?
Kamień nazębny jest w znacznej części zmineralizowanymi bakteriami. Bakterie te poprzez wnikanie do kieszonek dziąsłowych powodują stan zapalny (przyczyna paradontozy). Kamień nazębny wpływa negatywnie na zdrowie całego organizmu. Zwiększa ryzyko zachorowania na miażdżycę oraz wystąpienia zawału mięśnia sercowego aż o 25%. U kobiet ciężarnych zwiększa ryzyko poronienia.
4Czym jest fluoryzacja?
Fluoryzacja jest zabiegiem polegającym na wzmocnieniu szkliwa poprzez aplikację specjalnego lakieru lub żelu zawierającego fluor na czystą powierzchnię zębów. Zabieg fluoryzacji wykonywać należy co około pół roku. Przyczynia się on do zmniejszenia ryzyka wystąpienia próchnicy (nawet o 40%). Wskazaniami do wykonania zabiegu fluoryzacji są:
  • zapobieganie próchnicy,
  • występowanie próchnicy początkowej,
  • osłabienie szkliwa (reminalizacja),
  • nadwrażliwość zębów.
 
 

Masz pytania?
Chcesz umówić się na wizytę?


Przejdź do kontaktu