Protezy zębowe Tczew

Można wyróżnić dwa rodzaje uzupełnień protetycznych:

1) Protezy ruchome – wyciągane z ust. Wyróżnia się tutaj:

2) Protezy stałe – niedające się wyciągnąć z ust. Do grupy tej zalicza się korony i mosty protetyczne osadzone na zębach lub implantach.

Kiedy stosuje się protezy zębowe?

Protezy stosowane są do uzupełnienia stosunkowo dużych braków w uzębieniu. Protezy zębowe znajdują również zastosowanie u osób, u których wykonanie koron czy też mostów nie jest możliwe, np. w przypadku silnie rozchwianych zębów. Komfortowym rozwiązaniem w takich sytuacjach są także protezy mocowane na bazie implantów.

Do zasadniczych funkcji protez należą:

  • umożliwienie właściwego żucia;
  • przywrócenie prawidłowej wymowy;
  • odtworzenie estetycznego i harmonijnego wyglądu twarzy i uzębienia.
W przypadku utraty zębów, bardzo ważna jest świadomość procesów zachodzących w kości szczęki oraz żuchwy. Brak uzupełnienia powstałej luki, ostatecznie prowadzi do zaniku kości i obniżania linii dziąseł oraz niekorzystnych zmian w rysach twarzy (przedwczesnego starzenia się).

Protezy - całkowite / częściowe / osiadające / nieosiadające - co to oznacza i jak je odróżnić?

Rodzaje protez można podzielić ze względu na dwa zasadnicze kryteria:

Uwzględniając ilość brakujących zębów wymagających uzupełnienia:

  • Protezy całkowite – znajdujące zastosowanie u osób bezzębnych (brak jakichkolwiek zębów), protezy osadzone na implantach (całkowite).
  • Protezy częściowe – stosowane u pacjentów posiadających częściowe własne uzębienie.
Uwzględniając siły przenoszone przez protezę, wyróżniamy:

  • Protezy osiadające (akrylowe) – przenoszące siły żucia poprzez błonę śluzową na kość.
  • Protezy nieosiadające (szkieletowe) – wykorzystujące podparcie na zębach naturalnych lub implantach (w przypadku braku zębów własnych).

Kilka słów o poszczególnych rodzajach protez zębowych:

PROTEZY CZĘŚCIOWE OSIADAJĄCE


Stosowane są w przypadku braku kilku zębów w górnym lub dolnym łuku. Protezy takie w zależności od danego przypadku pokrywają kość wyrostka zębodołowego (miejsce po utraconych zębach) oraz częściowo podniebienie lub fragment obszaru pod językiem.

Protezy takie często stabilizuje się na pozostałych zębach używając specjalnych metalowych elementów tj. klamry, zamki, zatrzaski lub zawiasy. Dzięki temu nie ma konieczności stosowania kleju do protez.

Wielu Pacjentów uważa jednak, że poprzez widoczność metalowych elementów mocujących w jamie ustnej, rozwiązanie takie jest mało estetyczne.

Bardzo estetyczną częściową protezą osiadającą jest tzw. proteza akronowa (elastyczna). Posiada ona szereg cech, które sprawiają, że wiele osób chętnie ją wybiera.
  • Jest elastyczna - amortyzuje nacisk w większym stopniu niż tradycyjna proteza akrylowa. Dzięki temu mniej uwiera i łatwiej się do niej przyzwyczaić.
  • Jest cienka - zajmuje mniej miejsca w ustach niż proteza akrylowa. Przekłada się to m. in. na lepsze odczuwanie smaków.
  • Posiada estetyczne elementy mocujące - w zależności od danego przypadku, elementy te mają kolor dziąsła lub zębów. Dzięki temu nie są widoczne. Jest to bardzo komfortowe, zwłaszcza dla Pacjentów ceniących sobie dyskrecję.

PROTEZY CZĘŚCIOWE SZKIELETOWE (NIEOSIADAJĄCE)


Protezy tego typu ze względu na ich konstrukcję cechuje wytrzymałość na obciążenia oraz przenoszenie sił wyzwalanych podczas żucia w naturalny sposób. Dzięki temu użytkownicy doświadczają wolniejszego zaniku kości niż w przypadku stosowania protez dentystycznych osiadających. Proteza szkieletowa posiada liczne zalety, które sprawiają, że jej użytkowanie jest znacznie bardziej komfortowe niż w przypadku pozostałych protez.

Cechy protezy szkieletowej:

  • Jest znacznie cieńsza poprzez szkielet wykonany z specjalnego stopu metalu,
  • Jest komfortowa w użyciu, ponieważ zajmuje mniej miejsca w ustach,
  • Stabilniej utrzymuje się w jamie ustnej w trakcie jedzenia, rozmowy lub śmiechu,
  • Nie wywiera ucisku na dziąsła i podniebienie,
  • Umożliwia dokładniejsze odczuwanie smaku oraz temperatury, ponieważ prawie nie pokrywa podniebienia,
  • Nie wywołuje alergii.
Podsumowując:

Co to proteza szkieletowa? Jest to rodzaj protezy, która ma szkielet wykonany ze specjalnego stopu metalu. Drobne elementy tego szkieletu opierają się na zębach Pacjenta. Są idealnie dopasowane, dlatego proteza szkieletowa nie uciska dziąseł, nie rusza się w ustach i nie spada.

Czy proteza szkieletowa jest wygodna? Tak. Zwłaszcza w porównaniu do tradycyjnych protez akrylowych, jest bardzo wygodna.

Czy proteza szkieletowa jest widoczna? Zazwyczaj nie, ale jest to uzależnione od warunków anatomicznych Pacjenta.

PROTEZY CAŁKOWITE OSIADAJĄCE


Protezy całkowite znajdują zastosowanie zwłaszcza w przypadkach zupełnego braku uzębienia w łukach zębowych. Uzupełnienia te są trwałe i nawet z bliska podobne do naturalnego uzębienia. Użytkownik takiego rodzaju protezy ma możliwość swobodnego uśmiechania się i spożywania posiłków, a dzięki protezie jego twarz wygląda młodziej.

Proteza utrzymuje się w ustach za sprawą śliny pojawiającej się między płytą protezy, a pozbawioną zębów szczęką (siły adhezyjne).

Proteza górna z reguły utrzymuje się w jamie ustnej lepiej niż dolna ze względu na większą powierzchnię przylegania. Istotny wpływ na stabilność protezy w jamie ustnej mają również indywidualne warunki, tzn. ilość i konsystencja śliny oraz wielkość zaniku kości szczęki lub żuchwy. Dlatego też, nawet gdy praca protetyczna jest wykonana prawidłowo i z należytą starannością, mogą pojawiać się problemy z utrzymywaniem się protezy w odpowiednim miejscu.
Minusem użytkowania osiadających protez całkowitych jest fakt, że poprzez wywierany nacisk, przyczyniają się do stopniowego zaniku kości pod śluzówką. Tym samym proteza, która początkowo bardzo dobrze przylegała, wraz z upływem czasu, staje się coraz bardziej luźna. Najlepszym i komfortowym rozwiązaniem w takich przypadkach jest zastosowanie protez na bazie implantów.

Jakie są etapy powstawania protezy zębowej?

Etapy wykonywania protezy:

  • Pobranie wycisków protetycznych;
  • Ustalenie pozycji żuchwy względem szczęki;
  • Przymiarka modelu protezy wykonanego z wosku i ocena estetyki – wraz z Pacjentem;
  • Oddanie gotowej protezy.

Dlaczego warto wykonać protezę zębową w DENTU Stomatologia?

DOŚWIADCZENIE I WYSOKIE KWALIFIKACJE

Protetyka stomatologiczna jest jedną z głównych gałęzi naszej działalności. Wykonaliśmy już niezliczoną ilość protez oraz innych prac protetycznych na bazie, których stworzyliśmy piękne uśmiechy. Nasze bogate doświadczenie wynika z wieloletniej praktyki i wiedzy zdobytej na licznych kursach i szkoleniach.

DOKŁADNOŚĆ

Wyciski wykonujemy używając mas wyciskowych o najwyższej dostępnej na rynku jakości. Ich struktura oparta została na bazie asilikonów i mas polieterowych. Dzięki temu pobrane od Pacjenta wyciski są maksymalnie dokładne. Uchwycone zostają najdrobniejsze szczegóły, a to przekłada się na estetykę wykonanej pracy protetycznej.

JAKOŚĆ

Współpracujemy z jednym z najlepszych i największych laboratoriów w Polsce Północnej.

KOMFORT PACJENTA

Cały zabieg jest w 100% bezbolesny, wykonany w znieczuleniu miejscowym.

ATRAKCYJNA POLITYKA CENOWA

Wspólnie z Pacjentem ustalamy plan leczenia, który zawiera przejrzyste dane tj. etapy i rodzaj wybranego uzupełnienia protetycznego oraz kwotę. Dzięki temu Pacjent może być spokojny, ponieważ zawsze dokładnie zna cenę przeprowadzonego zabiegu. Dodatkowo w DENTU Stomatologia możliwa jest płatność ratalna. Współpracujemy z firmą, która stworzyła pierwszy w Polsce program finansowania płatnych usług medycznych na raty - MEDI RATY.

DOKŁADNA I KOMPLEKSOWA DIAGNOSTYKA

Leczenie Pacjenta poprzedzamy szczegółową diagnostyką i dokumentacją fotograficzną. Dysponujemy nowoczesnym aparatem RVG. W pierwszym etapie planujemy leczenie w sposób wizualny na monitorze komputera. Pozwala to na przybliżenie Pacjentowi różnych opcji leczenia i ułatwia wybranie tej najbardziej optymalnej.

 

BOGATA OFERTA I MOŻLIWOŚĆ WYBORU

W zależności od potrzeb i możliwości finansowych Pacjenta, oferujemy kilka linii protez zębowych do wyboru:

  • protezy elastyczne (akronowe) dla Pacjentów oczekujących najwyższego efektu estetycznego w zrównoważonej cenie,
  • protezy szkieletowe dla Pacjentów, którym zależy na wyjątkowej trwałości i wytrzymałości oraz komforcie użytkowania,
  • protezy akrylowe dla osób szukających najbardziej ekonomicznego rozwiązania,
  • protezy na implantach dla osób szukających najbardziej komfortowego i wysoce estetycznego rozwiązania bez ograniczeń finansowych.

Najczęściej zadawane pytania

Kliknij w przycisk poniżej i zobacz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące protez zębowych.