Mosty protetyczne Tczew

Czym jest most protetyczny?Most protetyczny to w uproszczeniu kilka połączonych ze sobą koron protetycznych. Korony na obu końcach mostu są koronami filarowymi, a pozostałe, zawieszone nad dziąsłem, stanowią przęsło mostu. Most wykonuje się w pracowni protetycznej na bazie pobranego od Pacjenta wycisku.

Zaznaczyć należy, iż most taki zacementowuje się w jamie ustnej na stałe tzn. że nigdy nie wyjmuje się go z ust. Warto również wiedzieć, że przy pomocy mostu protetycznego można nie tylko odtworzyć brakujące zęby, ale także poprawić estetykę uśmiechu.

Mosty wykorzystywane są również w leczeniu implantologicznym (mosty na implantach) - implanty stanowią odbudowę części korzeniowej zęba (są filarami dla mostu), a za przywrócenie funkcji i estetyki odpowiada właśnie most protetyczny.

Podsumowując można powiedzieć, że most protetyczny jest rodzajem trwałej nakładki uzupełniającej brak KILKU zębów. Filarami dla mostu mogą być naturalne zęby Pacjenta lub wprowadzone wcześniej implanty. Poprzez zastosowanie mostu protetycznego bezzębna luka zostaje estetycznie uzupełniona i jednocześnie zatrzymany zostaje proces destabilizacji pozostałych zębów. Zwłaszcza mosty wykonane z porcelany, porcelany i cyrkonu lub samego cyrkonu, zapewniają zdrowy i naturalny wygląd.

Dlaczego w przypadku braku nawet jednego zęba, należy wykonać most protetyczny lub implant?

Zmiany zachodzące po utracie zębów:

 • Na skutek przemieszczania się zębów w stronę luki, powstają przerwy (diastemy) między zębami. Wyglądają one nieestetycznie i sprzyjają powstawaniu stanów zapalnych dziąseł.
 • Na skutek żucia pokarmów, zęby stopniowo przekrzywiają się w stronę luki. Tym samym, dochodzi do zaburzenia symetrii uśmiechu.
 • Ucisk wyzwalany w trakcie żucia pokarmów, powoduje zanik kości wyrostka zębodołowego.
 • Ząb, który nie ma kontaktu z zębem przeciwstawnym, stopniowo wysuwa się i zostaje nadmiernie przeciążony. Osłabione w ten sposób utrzymanie zęba w kości, przyczynia się do jego rozchwiania, a w dalszej konsekwencji utraty.
Niekorzystne zmiany zachodzące w wyglądzie twarzy po utracie zębów:

 • Usta stają się węższe (czerwień wargowa chowa się).
 • Twarz skraca się.
 • Żuchwa wysuwa się do przodu.
 • Twarz wygląda zdecydowanie starzej.Jak są zbudowane mosty protetyczne?

Mosty protetyczne o najwyższej estetyce są w całości utworzone z porcelany (mosty pełnoceramiczne) lub cyrkonu (mosty pełnocyrkonowe). Wykonywane są również mosty z dwóch warstw:


 • porcelanowej warstwy zewnętrznej
 • konstrukcyjnej warstwy wewnętrznej: cyrkon lub stop metalu lub złoto


Kilka słów o materiałach konstrukcyjnych:

Jakie są etapy powstawania mostu protetycznego?


W celu wykonania mostu protetycznego, zęby będące filarami zostają odpowiednio oszlifowane, tzn. zmniejszone z każdej strony. Zabieg ten lekarz dentysta wykonuje po uprzednim podaniu znieczulenia miejscowego, dzięki czemu Pacjent nie czuje bólu. Drugim etapem jest pobranie od Pacjenta wycisków oszlifowanych zębów. Na ich podstawie możliwe jest wykonanie odbudowy. Pobrane wyciski zostają następnie przekazane do laboratorium protetycznego. Kolorystyka i kształt powstałej pracy protetycznej są wysokiej jakości odzwierciedleniem naturalnego uzębienia. Gotowy most po przymierzeniu do oszlifowanych zębów, zostaje zacementowana na stałe.

Etapy wykonania mostu protetycznego:

 • Oszlifowanie zębów – przygotowanie bazy do założenia mostu.
 • Pobranie wycisku i przekazanie go do pracowni protetycznej.
 • Przymierzenie utworzonego w laboratorium mostu protetycznego.
 • Zacementowanie mostu na stałe.
* Po oszlifowaniu zębów filarowych w celu zachowania komfortu Pacjenta i estetyki uśmiechu, najczęściej Pacjent otrzymuje korony tymczasowe, z którymi wraca do domu. Zazwyczaj po około tygodniu korony tymczasowe zostają zastąpione właściwą pracą - mostem protetycznym przygotowanym przez technika w laboratorium protetycznym.

Kiedy wykonuje się mosty protetyczne?


Gdy:

 • naturalne uzębienie nie jest kompletne;
 • most protetyczny stanowi uzupełnienie estetyczne po zabiegu implantologicznym;
 • Pacjent korzysta z protezy zębowej, która nie jest dla niego komfortowa. Proteza może zostać zastąpiona mostem protetycznym;
 • most protetyczny zostaje wykonany ze względów estetycznych w celu uatrakcyjnienienia uśmiechu (mosty pełnoceramiczne, mosty porcelanowe na cyrkonie, mosty pełnocyrkonowe).

Dlaczego warto wykonać most lub inną pracę protetyczną w DENTU Stomatologia?

DOŚWIADCZENIE I WYSOKIE KWALIFIKACJE


Protetyka stomatologiczna jest jedną z głównych gałęzi naszej działalności. Wykonaliśmy już niezliczoną ilość mostów oraz innych prac protetycznych na bazie, których stworzyliśmy piękne uśmiechy. Nasze bogate doświadczenie wynika z wieloletniej praktyki i wiedzy zdobytej na licznych kursach i szkoleniach.

DOKŁADNOŚĆ


Wyciski wykonujemy używając mas wyciskowych o najwyższej dostępnej na rynku jakości. Ich struktura oparta została na bazie asilikonów i mas polieterowych. Dzięki temu pobrane od Pacjenta wyciski są maksymalnie dokładne. Uchwycone zostają najdrobniejsze szczegóły, a to przekłada się na estetykę wykonanej pracy protetycznej.

JAKOŚĆ


Współpracujemy z jednym z najlepszych i największych laboratoriów protetycznych w Polsce Północnej.

KOMFORT PACJENTA


Cały zabieg jest w 100% bezbolesny, wykonany w znieczuleniu miejscowym. Pacjent po oszlifowaniu zębów, a jeszcze przed oddaniem stałej pracy protetycznej, może być spokojny, ponieważ wraca do domu z uzupełnieniem tymczasowym.

ATRAKCYJNA POLITYKA CENOWA


Wspólnie z Pacjentem ustalamy plan leczenia, który zawiera przejrzyste dane tj. etapy i rodzaj wybranego uzupełnienia protetycznego oraz kwotę. Dzięki temu Pacjent może być spokojny, ponieważ zawsze dokładnie zna cenę przeprowadzonego zabiegu. Dodatkowo w DENTU Stomatologia możliwa jest płatność ratalna. Współpracujemy z firmą, która stworzyła pierwszy w Polsce program finansowania płatnych usług medycznych na raty - MEDI RATY.

DOKŁADNA I KOMPLEKSOWA DIAGNOSTYKA


Leczenie Pacjenta poprzedzamy szczegółową diagnostyką i dokumentacją fotograficzną. Dysponujemy nowoczesnym aparatem RVG. W pierwszym etapie planujemy leczenie w sposób wizualny na monitorze komputera. Pozwala to na przybliżenie Pacjentowi różnych opcji leczenia i ułatwia wybranie tej najbardziej optymalnej.

BOGATA OFERTA I MOŻLIWOŚĆ WYBORU


W zależności od potrzeb i możliwości finansowych Pacjenta, oferujemy kilka linii mostów protetycznych do wyboru:

 • mosty pełnoceramiczne (porcelanowe) dla Pacjentów oczekujących najwyższego efektu estetycznego,
 • mosty pełnocyrkonowe dla Pacjentów, którym zależy na wyjątkowej trwałości i wytrzymałości,
 • mosty porcelanowe na podbudowie ze stopu metalu dla osób szukających najbardziej ekonomicznego rozwiązania,
 • mosty porcelanowe na podbudowie ze złota lub cyrkonu dla osób uczulonych na stop metalu lub szukających bardziej estetycznego rozwiązania w zrównoważonej cenie.

Jak prawidłowo dbać o korony i mosty protetyczne oraz implanty?

Prawidłowa i staranna higiena jamy ustnej jest bardzo ważna. Jeżeli chcesz, aby Twoje implanty i uzupełnienia protetyczne (korony, mosty) służyły jak najdłużej, musisz higienę jamy ustnej traktować priorytetowo:

 • W miarę możliwości, szczotkuj zęby po każdym posiłku. Upewnij się, czy Twoja technika mycia zębów jest prawidłowa.
 • Używaj produktów przeznaczonych do higieny implantów i uzupełnień protetycznych. Stosuj również nić dentystyczną. Dobrym rozwiązaniem jest również używanie irygatora.
 • Korzystaj z takich zabiegów jak skaling i piaskowanie.
 • Co pół roku zgłaszaj się na kontrole do lekarza dentysty.

Najczęściej zadawane pytania

1Jak długo trwa wykonanie mostu protetycznego?
W zależności od wielkości mostu czas oczekiwania na jego wykonanie to 5 - 10 dni.

Stomatolog Tczew


2 Czy spożywane jedzenie może przedostawać się pod most protetyczny?
Przytwierdzenie mostu protetycznego jest możliwe poprzez zastosowanie specjalnego cementu stomatologicznego, który poza przyklejeniem pracy, zapewnia szczelne uzupełnienie między oszlifowanym zębem a koroną protetyczną. Nie ma możliwości, aby jedzenie przedostawało się pod zacementowany most lub koronę.

Dentysta Tczew


3Czy wykonanie mostu protetycznego boli?
Zabieg oszlifowania zębów stanowiących filary dla mostu protetycznego przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Pacjent może być spokojny, ponieważ znieczulenie zapewnia komfort i bezbolesność.

Stomatolog Tczew


4Jak należy dbać o most?
O most protetyczny należy dbać jak o własne naturalne uzębienie. Należy dokładnie myć zęby szczoteczką i używać nici dentystycznej – zwłaszcza w przestrzeni między zębami a mostem (korona na zębie filarowym). Staranne czyszczenie pomaga zachować zdrowe zęby i zapobiega zapaleniom dziąseł. Pamiętać należy także o regularnych kontrolach u stomatologa, ponieważ próchnicę nie zawsze widać, a choroby przyzębia mogą mieć negatywny wpływ na cały organizm.

Dentysta Tczew


5Jak mocno należy oszlifować naturalne zęby w celu wykonania mostu?
W zależności od konkretnego przypadku, stopień oszlifowania będzie się różnił. Czasami oszlifowanie może sięgać rzędu 40% objętości korony zęba filarowego. Jeżeli stopień oszlifowania zęba będzie za mały to może to negatywnie wpłynąć na trwałość i jakość wykonanej pracy.

Stomatolog Tczew


6Czy istnieją przeciwwskazania do wykonania mostu?
W celu wykonania mostu, zęby Pacjenta oraz dziąsła muszą być zdrowe. W przypadku, gdy naturalna korona zęba jest za krótka do wykonania na niej mostu protetycznego, należy ją odbudować włóknem szklanym. Założenie mostu jest również niemożliwe przy małej wysokości zwarcia, którą wcześniej należy odbudować.

Dentysta Tczew


7Czy most może zostać zastąpiony implantami?
Jak najbardziej, w miejscu, gdzie nie ma zębów, można wprowadzić implanty (miejsce pod przęsłem mostu protetycznego). Należy jednak zwrócić uwagę, że zdejmując most protetyczny, oszlifowane zęby filarowe wymagają odbudowy koronami protetycznymi. Istotnym jest również, aby Pacjent spełniał warunki do zabiegu implantologicznego (np. wystarczająca ilość kości).

Stomatolog Tczew


Call Now Button