Wkład koronowo-korzeniowy

Jak powinna wyglądać kompletna i solidna odbudowa zęba po leczeniu kanałowym?

W DENTU Stomatologia naszym Pacjentom u których wykonaliśmy leczenie endodontyczne (kanałowe) rekomendujemy kompleksową odbudowę osłabionej korony zęba. W pierwszej kolejności wzmacniamy ząb wkładem koronowo-korzeniowym (z włókna szklanego, metalowym lub cyrkonowym) a następnie koroną protetyczną (porcelanową, porcelanową na podbudowie z tlenku cyrkonu lub cyrkonową).

Czym jest wkład koronowo-korzeniowy?

Wkład koronowo-korzeniowy to uzupełnienie protetyczne wykorzystujące zachowany korzeń zęba, które zostaje zacementowane („przyklejone”) na stałe.
Wkład służy do odbudowy i wzmocnienia zniszczonej w znacznym stopniu korony zęba.

Dlaczego wkład koronowo-korzeniowy jest potrzebny w leczeniu stomatologicznym?

Wkłady koronowo-korzeniowe stosujemy po prawidłowo wykonanym leczeniu endodontycznym (kanałowym).


Stosując wkład sprawiamy, że ząb może dalej pełnić swoją funkcję, nawet gdy jego korona została wcześniej złamana lub w dużym stopniu zniszczona przez próchnicę (całkowicie lub w stopniu większym niż 50%).

Wkład jest najczęściej ostatnią szansą na trwałe zachowanie zęba. Często zdarza się, że odwlekanie decyzji o odbudowie zniszczonego zęba, ostatecznie uniemożliwia wykonanie wkładu a tym samym ząb kwalifikowany jest do usunięcia.

lek. dent. Maciej Kowalczyk

Jakiego rodzaju wkłady koronowo-korzeniowe używamy?

Najczęściej wzmacniamy zęby naszych Pacjentów wkładami wykonanymi z włókna szklanego. Są to tzw. wkłady standardowe, czyli mamy kilka rozmiarów do wyboru a ich kształt jest jednakowy.


W przypadkach bardzo dużego zniszczenia korony zęba, wkłady standardowe nie są wystarczające. Wówczas wykonujemy dla Pacjenta wkład indywidualny (metalowy lub cyrkonowy). Protetyczny wkład indywidualny ma niepowtarzalny kształt idealnie dopasowany do kształtu korzenia zęba, ponieważ w celu jego wykonania pobieramy wycisk lub skan wewnątrzustny.

Wkład indywidualny może składać się z 1 lub nawet 3 części. Dlatego w zależności od ilości tych części, mówimy wtedy o wkładzie pojedynczym (prostym) lub dzielonym.

Ile wizyt potrzebujemy, aby wykonać indywidualny wkład koronowo-korzeniowy?

Potrzebujemy dwóch wizyt. Podczas pierwszej po wykonaniu zdjęć RTG i przygotowaniu korzenia, pobieramy wycisk lub skan wewnątrzustny a Twój ząb zabezpieczamy specjalnym opatrunkiem tymczasowym.

Na kolejnej wizycie gotowy wkład indywidualny (lany) cementujemy („przyklejamy”) w korzeniu zęba.

Czy wszystkie wkłady wykonywane są na dwóch wizytach?

Nie. Jeśli wykorzystujemy wkłady standardowe z włókna szklanego to odbudowujemy ząb na jednej wizycie.

Czy wykonanie wkładu kończy leczenie zęba?

Nie. Wkład koronowo-korzeniowy to pośredni etap leczenia. Jest on rdzeniem dla przyszłej korony protetycznej lub jednym z filarów dla mostu protetycznego.

Korona lub most protetyczny odpowiadają za odtworzenie funkcji i estetyki zęba.


Czasami wkład koronowo-korzeniowy może być elementem poprawiającym utrzymanie protezy w jamie ustnej. Wtedy jego widoczna część ma charakterystyczny kształt kuleczki.

Z jakich materiałów wykonywane są wkłady koronowo-korzeniowe?

Wkłady koronowo-korzeniowe mogą być wykonane z:

  • włókna szklanego,
  • metalu (stopu chromowo-kobaltowego),
  • cyrkonu,
  • złota.

Jaki rodzaj wkładu zostanie wykonany w Twoim przypadku?

Po rozmowie z Tobą i ocenie sytuacji nasz lekarz zadecyduje jaki rodzaj wkładu zostanie wykonany.

Pamiętaj, że sytuacja kliniczna u każdego jest inna. Istotny jest stopień zniszczenia zęba, warunki estetyczne i rodzaj planowanej pracy protetycznej.

Jaka jest różnica między wkładem koronowo-korzeniowym a implantem zęba?

Wkład koronowo-korzeniowy mocujemy z wykorzystaniem naturalnego korzenia zęba pacjenta.
Implant zastępuje naturalny ząb, który został przez pacjenta całkowicie utracony. Implanty wszczepiamy bezpośrednio w kość szczęki lub żuchwy.

Czy wkład koronowo-korzeniowy boli?

Wykonanie wkładu koronowo-korzeniowego jest zabiegiem bezbolesnym. Dlatego podczas wykonania wkładu możemy zrezygnować z podania znieczulenia.