Skaling zębów

Odkryj swój uśmiech!

Co to jest skaling?

Skaling to zabieg, mający na celu usunięcie z powierzchni szkliwa utwardzonej płytki bakteryjnej, którą nazywamy także kamieniem.

Osad nazębny powstaje najczęściej za sprawą predyspozycji genetycznych, nieprawidłowych nawyków żywieniowych oraz niedostatecznej higieny jamy ustnej. Odkładający się osad nazębny jest bez wątpienia doskonałą pożywką dla bakterii i wraz z upływem czasu twardnieje. Tak powstałą twardą „skorupę” nazywamy właśnie kamieniem nazębnym. Niestety szczoteczka do zębów i pasta oraz nić dentystyczna nie mogą pomóc w jego usunięciu.

Zbity i chropowaty kamień podrażnia dziąsła, powoduje stany zapalne, krwawienie i inne choroby przyzębia z paradontozą włącznie.

W zależności od ilości kamienia nazębnego i miejsca jego odkładania wykonujemy skaling zębów nad linią dziąseł (naddziąsłowy) oraz pod linią dziąseł (poddziąsłowy).

Usuwanie kamienia nazębnego nad linią dziąseł jest bezbolesne.

W przypadku procedury poddziąsłowej niestety może być ineczej, dlatego zabieg taki możemy wykonać w znieczuleniu miejscowym. Celem skalingu poddziąsłowego jest nie tylko usunięcie złogów kamienia nazębnego, ale również wygładzenie delikatnej powierzchni zainfekowanego cementu korzeniowego. Skaling zębów naddziąsłowy wykonujemy głównie przy pomocy urządzenia ultradźwiękowego – skalera.

W określonych przypadkach oprócz urządzeń ultradźwiękowych dodatkowo używamy również urządzenia powietrzne (skalery dźwiękowe) oraz narzędzia ręczne (pilniki, kirety, motyczki).

Uzupełnieniem skalingu są piaskowanie i polerowanie zębów wraz z fluoryzacją.

Ile trwa skaling?

Usuwanie kamienia nazębnego jest bezbolesnym, bezpiecznym i stosunkowo krótkim zabiegiem.

W zależności od ilości złogów i zaawansowania zmian skaling zębów trwa zazwyczaj od 25 minut do 1 godziny.

Wraz z usuwaniem kamienia nazębnego najczęściej wykonujemy również piaskowanie zębów i polerowanie oraz fluoryzację. Połączenie wszystkich procedur pozwala uzyskać maksymalne korzyści i estetykę.

Wykonanie pełnego pakietu higienizacyjnego trwa zazwyczaj około godziny.

Skaling zębów – efekty

Nadrzędnym celem skalingu jest usunięcie złogów kamienia nazębnego. Najczęściej osiągamy cel poprzez kruszenie kamienia ultradźwiękami. Z pewnością każdy z naszych Pacjentów może cieszyć się odświeżonym i jasnym uśmiechem. Pamiętać jednak należy, że poprzez skaling poza efektami estetycznymi osiągamy szereg korzyści zdrowotnych!

Gromadzący się na zębach kamień podrażnia dziąsła, przyczynia się do powstawania zapalenia i chorób przyzębia (z paradontozą na czele). Złogi wapnia współtworzące kamień nazębny są idealnym miejscem do rozwoju bakterii oraz gromadzenia wytwarzanych przez mikroorganizmy związków, które wpływają negatywnie na zdrowie Twojej jamy ustnej.

Kwasy organiczne są główną przyczyną niszczenia szkliwa i rozwoju próchnicy. W dłuższej perspektywie powstające ubytki pogłębiają się umożliwiając bakteriom dostęp do tkanek miękkich zęba. Gdy bakterie docierają do bardzo unerwionej części zęba (zębiny), jedynymi rozwiązaniami pozostają leczenie kanałowe lub usunięcie zęba.

Jeśli chcesz uniknąć takiej sytuacji to staraj się regularnie uczęszczać na kontrole do lekarza dentysty i wykonuj skaling i piaskowanie zębów. W ten sposób zapewnisz sobie zdrowy i piękny uśmiech.

Najlepsze rezultaty uzyskasz, jeśli 1 - 2 razy w roku zgłosisz się na pełen pakiet higienizacyjny. Wówczas wraz ze skalingiem wykonane zostaną: piaskowanie zębów, polerowanie, fluoryzacja i instruktaż higieny.

W ten sposób z Twoich zębów usuniemy kamień i znajdujący się pod nim osad nazębny. Dodatkowo powierzchnia zębów zostanie wygładzona i wzmocniona preparatem z fluorem. (Badania dowodzą, że wykonanie fluoryzacji 2 razy w roku zmniejsza ryzyko rozwoju próchnicy aż o 40 %).

Odkryj swój uśmiech – jaśniejszy i zdrowszy.

Ile kosztuje skaling?

Sam skaling ultradźwiękowy w DENTU Stomatologia kosztuje 140 zł. Najczęściej jednak wykonujemy pakiet higienizacyjny tj. skaling ultradźwiękowy, piaskowanie zębów i polerowanie. Wówczas Pacjent zapłaci 240 zł. Jeśli chcesz wykonać pakiet rozszerzony wraz z fluoryzacją to zapłacisz 290 zł.

Zabiegi wykonywane w pakiecie są dla Ciebie korzystniejsze finansowo. W celu zapoznania się z naszym aktualnym i pełnym cennikiem kliknij TUTAJ.

Jak często można robić skaling zębów?

Najczęściej wykonujemy skaling u naszych Pacjentów 1 – 2 razy w roku. U niektórych częściej – co 3 miesiące.

Częstotliwość oczyszczania kamienia nazębnego jest kwestią bardzo indywidualną uzależnioną od predyspozycji odkładania się złogów kamienia nazębnego u danej osoby i warunków obecnych w jamie ustnej.

Zalecenia po zabiegu skalingu (usuwaniu kamienia nazębnego)

  • Przez około godzinę bezpośrednio po zabiegu powstrzymaj się od jedzenia i picia. Możesz pić tylko czystą wodę.
  • Przez dobę po zabiegu stosuj „białą dietę".
  • Możesz odczuwać tymczasową nadwrażliwość zębów na bodźce takie jak: ciepło, zimno, słodki lub kwaśny smak. Jest to zupełnie naturalne. Do czasu ustąpienia dyskomfortu używaj szczoteczki z miękkim włosiem i pasty na nadwrażliwość.
  • Nie martw się jeśli pojawi się niewielkie krwawienie z dziąseł. Po kilku dniach starannej higieny samoistnie ustąpi.