Tczew dentysta protezy

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące protez zębowych i szereg informacji dotyczących poszczególnych rodzajów protez.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą protetyczną.

Wykonujemy:

Zobacz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Co jaki czas należy wymieniać protezy na nowe?
Użytkownicy protez zębowych powinni zgłaszać się na kontrolę u lekarza dentysty co 6 miesięcy. Podczas wizyty oceniony zostaje stan oraz dopasowanie protezy w jamie ustnej. Zazwyczaj po 5-7 latach w wyniku stopniowego zaniku kości, proteza przestaje idealnie pasować – nie jest stabilna i spada. To znak, że należy ją wymienić.
Czy przyzwyczajenie się do protezy jest trudne?
Zadaniem protezy jest ułatwienie spożywania posiłków, mówienia czy uśmiechania się, ale należy pamiętać, że nawet najlepiej wykonana proteza nie zastąpi naturalnego uzębienia.

Początkowo odczuwanie nowej protezy nie będzie w pełni komfortowe. Przez kilka dni może utrzymywać się podrażnienie. Przez kilka pierwszych tygodni będzie następowało dostosowanie się języka i mięśni policzków do nowej protezy. W początkowym etapie użytkowania, mogą pojawić się trudności podczas jedzenia i wymawiania słów. Pomocne w tych przypadkach będą:

  • ćwiczenia logopedyczne (czytanie na głos, powtarzanie trudniejszych słów),
  • spożywanie miękkich pokarmów,
  • dokładne żucie przy jednoczesnym użyciu obu stron.
Starszym Pacjentom przyzwyczajenie się do nowych protez, zazwyczaj zajmuje więcej czasu, szczególnie jeśli wcześniej nie korzystali z tego typu uzupełnień protetycznych.
Jak prawidłowo dbać o protezy ruchome?
Protezę ruchomą (wyjmowaną z ust) powinno się czyścić po każdym posiłku, a minimalnie 2 razy w ciągu dnia. Po wyjęciu z ust protezę należy dokładnie oczyścić szczoteczką do zębów używając pasty do zębów lub mydła w płynie. Można również stosować specjalne środki i dwustronne szczoteczki do czyszczenia protez.

Po zakończonym leczeniu każdemu Pacjentowi DENTU Stomatologia, udzielony zostaje również instruktaż właściwej higieny jamy ustnej.
Jakie są zalecenia żywieniowe dla użytkowników protez zębowych?
Dieta dla pacjentów posiadających uzupełnienia protetyczne stałe (korony, mosty) praktycznie nie wymaga zmiany.

Sytuacja wygląda inaczej w przypadku osób używających protez ruchomych. Pacjenci tacy powinni zwłaszcza w początkowym okresie użytkowania protezy, spożywać pokarmy półpłynne i powoli przyzwyczajać się do dań o bardziej twardej konsystencji. Istotna jest również sama technika jedzenia.

Należy:

  • odgryzać małe kęsy,
  • jednocześnie żuć obustronnie,
  • odgryzać kęsy bokiem a nie przodem protezy,
  • unikać spożywania pokarmów o twardej lub ciągnącej konsystencji.

Od czego uzależniony jest wybór uzupełnienia protetycznego?
O wyborze danego uzupełnienia protetycznego decyduje szereg czynników m. in.:

  • liczba i lokalizacja brakujących zębów,
  • ilość i jakość zębów pozostałych,
  • stan dziąseł i błony śluzowej,
  • stan podłoża kostnego,
  • postać zgryzu,
  • możliwości finansowe Pacjenta.
W trakcie konsultacji specjalistycznej w DENTU Stomatologia, lekarz dentysta przedstawia Pacjentowi różne rozwiązania protetyczne i razem z nim układa indywidualny plan leczenia.

Co możesz teraz zrobić?